17 maja 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Sterowanie pracą kotła za pomocą smartfonu

Smartfon to nie tylko następca telefonu, ale również wszechstronne narzędzie, które jest w stanie ułatwić życie na niemal każdej płaszczyźnie. W ogromnej palecie aplikacji mobilnych znajdziemy takie, które pozwalają sterować innym urządzeniami na odległość – na przykład systemem ogrzewania domowego.

Sterowanie ogrzewaniem przez smartfon – charakterystyka technologii

Do sterowania na odległość pracą naszego domowego kotła grzewczego potrzebne będą dwie rzeczy – specjalny termostat oraz synchronizowana z nim aplikacja, którą możemy zainstalować na smartfonie lub tablecie. Przykładem takiego rozwiązania są produkty marki DEVI: DEVIreg™ Smart oraz DEVIsmart™ App. Termostat podpięty zostaje do istniejącego systemu grzewczego i komunikuje się z aplikacją na naszym urządzeniu mobilnym za pośrednictwem domowego Wi-Fi  Za pomocą aplikacji użytkownik nie tylko zyskuje informacje o wydajności ogrzewania oraz temperaturze w domu, ale również może zmienić konfigurację termostatu w celu zwiększenia czy zmniejszenia temperatury lub zaprogramować nowe funkcje. Instalacja i ustawienie termostatu jest bardzo prosta, instalator może połączyć się z termostatem za pomocą własnego smartfonu bez podłączania się do sieci Wi-Fi klienta, ani podawania hasła użytkownika.

Zalety sterowania ogrzewaniem przez smartfon

Najważniejszą korzyścią płynącą z korzystania z aplikacji mobilnych do sterowania ogrzewaniem jest wygoda. Większość osób ma swój smartfon zawsze pod ręką, a zatem jest w stanie w każdej chwili dostosować ustawienia termostatu do własnych potrzeb, nawet bez wychodzenia z łóżka. Ponadto jeden termostat może zostać zsynchronizowany z nawet dziesięcioma urządzeniami mobilnymi – dzięki temu każdy z domowników ma możliwość kontroli jego pracy przy użyciu własnego smartfonu lub tabletu. Sterowanie na odległość pozwala nam zarządzać pracą systemu nawet gdy nie ma nas w domu – rozwiązanie takie jest przydatne przy dłuższych nieobecnościach, kiedy nie ma potrzeby ogrzewania pomieszczeń. Przed powrotem jesteśmy w stanie na nowo włączyć ogrzewanie, by wejść do już ciepłego domu. Kolejną istotną kwestią związaną z korzystaniem z aplikacji mobilnej do sterowania pracą systemu grzewczego są oszczędności. Technologia ta pozwala nam odczytać ilość zużytej energii i dzięki temu dobrać poziom ogrzewania optymalny dla naszych potrzeb. Termostat wyposażony jest w takie funkcje jak „wykrywanie otwartych okien”, która automatycznie wyłącza ogrzewanie podczas wietrzenia pomieszczeń czy zegary, wyłączające i załączające system grzewczy w określonych interwałach czasowych. To wszystko pozwala zaoszczędzić nawet do 20% energii i tym samym przyczynić się do niższych rachunków za ogrzewanie.

System DEVIreg Smart z aplikacją mobilną znajdziemy w ofercie firmy TWM-TERMO.