Środki ochrony roślin dla rolnictwa
9 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Środki ochrony roślin dla rolnictwa

Środki ochrony roślin chronią rośliny uprawne przed grzybami, owadami, a także przed innymi roślinami. Skutecznie niszczą chwasty, eliminują czynniki chorobotwórcze oraz insekty, które mogą zaszkodzić plonom. Obok nawozów są niezastąpionym elementem gwarantującym obfite zbiory. Jakie rodzaje środków ochrony roślin dla rolnictwa możemy wyróżnić oraz czym się charakteryzują?

Bez odpowiedniej ochrony rośliny zostałyby zaatakowane przez różnego rodzaju organizmy szkodliwe. Szybko rosnące chwasty potrafią skutecznie uniemożliwić prawidłowy wzrost, a grzyby i pleśnie powodują marnienie plonów, które stają się niezdatne do użytku. Choć większość roślin potrzebuje owadów do rozmnażania się, istnieją insekty, które szkodzą wzrostowi. Wszystkich tych problemów można jednak uniknąć stosując odpowiednie środki ochrony roślin, dostępne na przykład w sklepie Agromarket w Wiewiecku.

Herbicydy

Herbicydy to środki ochrony roślin stosowane w celu wyeliminowania roślin niepożądanych, czyli chwastów. Szybko rosnące chwasty stanowią zagrożenie dla upraw – zabierając niezbędną do wzrostu przestrzeń, związki mineralne z gleby oraz ograniczając dostęp światła słonecznego.

Można je stosować zarówno przed wysiewem, jak i już po wzejściu roślin. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio użyte mogą spowodować straty w właściwych plonach, powodując na przykład uszkodzenia roślin spowodowane oparzeniem czy nieprawidłowym wzrostem.

Środki chwastobójcze można używać selektywnie, czyli wyłącznie na rośliny, które chcemy zlikwidować, nie niszcząc przy tym upraw lub nieselektywnie, czyli całościowo. Herbicydy totalne, zawierające zazwyczaj glifosat, zwalczają wszystkie rośliny – mogą być więc stosowane przed założeniem uprawy.

Fungicydy

Środki grzybobójcze zwalczają pojawiające się na roślinach grzyby i pleśnie. Mogą być one stosowane profilaktycznie, w celu zminimalizowania ryzyka pojawienia się patogenów. Dzięki zastosowaniu fungicydów możliwe jest wyeliminowanie chorób wywoływanych przez grzyby, a także zmniejszenie ryzyka pojawienia się ich w przyszłości. Tym samym zbiór plonów jest większy, ponieważ środki te wzmacniają również procesy odpornościowe w roślinach.

Insektycydy

Większość roślin potrzebuje owadów do zapylania. Są jednak insekty, które stanowią zagrożenie dla upraw, a ich pojawienie się generuje szkody. Do zwalczania szkodników powstały więc środki owadobójcze, które w zależności od rodzaju zabijają lub ograniczają rozrodczość owadów, zmniejszając ich liczebność.

Dzięki zastosowaniu insektycydów możliwe jest zmniejszenie szkód spowodowanych atakami pasożytniczymi na rośliny. Tym samym owady nie osłabiają ich kondycji, chroniąc uprawy i nie powodując zmniejszenia plonów.