kora sosnowa rodzaje zastosowanie
23 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Sposoby wykorzystania kory sosnowej

Kora ogrodowa jest odpadem powstałym w procesie obróbki drewna, który, dzięki zastosowaniu w ogrodzie, może otrzymać drugie życie. Istnieją różne rodzaje kory ogrodowej, jednak najpopularniejsza jest właśnie kora sosnowa, z uwagi na jej bogactwo zawartych w niej składników mineralnych oraz właściwości termoizolacyjne. Dodatkowo podnosi ona walory estetyczne ogrodu, zmniejsza nakład potrzebnej w nim pracy i jest tania.

Rodzaje kory sosnowej

„Istnieją dwa rodzaje kory sosnowej – informuje nasz rozmówca z firmy KOR-DREWświeża (surowa) lub kompostowana. Niezależnie od tego, która znajdzie zastosowanie w naszym ogrodzie, ważne jest, aby była najwyższej jakości, najlepiej potwierdzonej certyfikatami. W przeciwnym razie nie spełni swojego zadania”.Świeża kora sosnowa jest najbardziej ekonomicznym rodzajem kory do ściółkowania. Charakteryzuje się wolnym rozkładem (można ją uzupełniać nawet co kilka lat), jasną barwą i dekoracyjnym wyglądem. Z uwagi na zróżnicowany rozmiar i właściwości surowej kory sosnowej, dzieli się na ją na następujące frakcje:

  • mielona – najdrobniejszy rodzaj kory o rozmiarze od 0,1 do 10 mm. Najczęściej stosuje się ją do mieszanek glebowych, poprawiając jej strukturę i zwiększając przepuszczalność wody. Izoluje korzenie roślin przed mrozem i dobrze się prezentuje w towarzystwie niewielkich roślin. Ze względu na drobną fakturę i najszybszy rozkład należy ją stosunkowo często uzupełniać.
  • drobna – kora sortowana o wymiarach od 10 do 20 mm. Może pełnić rolę podobną do tej, którą pełni frakcja mielona. Kora drobna może stanowić dodatek do ściółkowania większymi frakcjami, używana jako podkład. Jest rzadko stosowana samodzielnie, ponieważ łatwo może zostać uniesiona przez wiatr, a także rozkłada się szybciej od frakcji średniej i grubej. Istnieje możliwość zabarwienia kory drobnej na różne kolory, dzięki czemu można dopasować jej odcień do roślin czy dekoracji ogrodowych, tworząc tym samym korę ozdobną.
  • średnia – jest najbardziej uniwersalną ze wszystkich frakcji i charakteryzuje się wielkością od 20 do 50 mm. Z uwagi na jej rozmiar jest mniej podatna na wiatr, rozkłada się stosunkowo wolno i dobrze pokrywa ściółkowaną powierzchnię. Doskonale zabezpiecza glebę przez zmianami temperatury i utrzymuje wilgoć. Podobnie do frakcji drobnej, może zostać zabarwiona i pełnić rolę kory dekoracyjnej.
  • Frakcja gruba – to świeża kora o najwolniejszym rozkładzie i wymiarach w zakresie od 50 do 100 mm. Z uwagi na wyjątkowe walory estetyczne, jest często stosowana w parkach, dużych ogrodach, sporej wielkości rabatach lub do układania przy drzewach i większych krzewach. W stosunku do pozostałych frakcji, korę grubą uzupełnia się najrzadziej i jest najbardziej odporna na wywianie przez wiatr.

Kora kompostowana sprawdzi się do odżywienia gleby dużo lepiej, niż kora świeża. Dzięki kompostowaniu, które trwa około 2 lat, jest bardziej zasobna w składniki pokarmowe, mniej kwaśna oraz lepiej magazynuje wodę. Charakteryzuje się ciemnym kolorem, a także dużo szybszym i lepszym rozkładem, dlatego musi być regularnie uzupełniana. Dostarcza do podłoża cenne związki azotowe, potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu (szczególnie tym, które wymagają kwaśniej ziemi) i stosowana samodzielnie nie wymaga stosowania dodatkowego nawozu.

Korzyści z kory sosnowej w ogrodzie a zastosowanie

 

Kory sosnowej używa się przede wszystkim do ściółkowania, dzięki czemu można zniwelować wahania temperatury gleby oraz utrzymać jej prawidłową wilgotność. Kora ogranicza również rozwój chwastów, przez co składniki odżywcze mogą być w pełni zachowane dla rośliny ozdobnej, a także czas potrzebny na plewienie ulega znacznemu skróceniu.

Służy też do nawożenia roślin, zapewniając im doskonałe warunki do rozwoju. Zmieszana z ziemią, świetnie użyźnia glebę, poprawiając jej strukturę i wzbogacając o ważną dla roślin próchnicę. Jest całkowicie biodegradowalna i ma niską zawartość patogenów atakujących rośliny.

Kora sosnowa stosowana jest także do podnoszenia walorów estetycznych ogrodu – rozsypana wokół roślin, tworząca nawierzchnię ścieżki czy zdobiąca taras lub grilla, wygląda po prostu pięknie. Dodatkowo możliwości barwienia kory są dosyć spore, więc podczas zdobienia nią ogrodu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Ponadto pięknie pachnie, co może dodatkowo pomóc nam się zrelaksować.