beton
10 czerwca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Sposoby wykorzystania betonu w budownictwie

Beton jest dzisiaj podstawowym składnikiem współczesnych konstrukcji budowlanych. Jego historia sięga starożytnego Rzymu, a najwięcej zachowanych budynków z betonu znajduje się obecnie na terenie Włoch. Termy Karakalli, Panteon, świątynia Konkordia i Via Appia – najstarsza droga w Rzymie – są doskonałym tego przykładem. W jaki sposób wykorzystuje się beton w dzisiejszym budownictwie?

Beton kiedyś i dzisiaj

Beton powstaje w wyniku wiązania i stwardnienia mieszanki cementu, kruszywa, wody oraz dodatków, np. barwników lub pyłów krzemionkowych. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie, której wartość określana jest odpowiednią klasą betonu. Nie dziwi więc, że beton w budownictwie wrócił do łask w XIX wieku – jego nowoczesną formę opracowano po odkryciu cementu portlandzkiego, na którego patent otrzymał w 1824 jego odkrywca – Joseph Aspdin.

Dzisiaj sztuka formowania betonu jest bardziej wszechstronna niż w czasach starożytnych, dlatego dla niektórych architektów jest on formą ekspresji. Z tego względu często z tego materiału powstają nowatorskie obiekty z surowym wykończeniem, które wywołują różne emocje u odbiorców. Na przestrzeni lat beton zmienił się z materiału, którego zastosowanie było jedynie prowizoryczne, w materiał budowlany wysokiej jakości.

Do czego można wykorzystać beton?

Dzięki swoim właściwościom jest nieoceniony w budownictwie jednorodzinnym – wykorzystywany do budowy żelbetowych elementów konstrukcyjnych, płyt fundamentowych, schodów, a także ścian i stropów. Te dwie ostatnie części stosuje się w budownictwie energetycznym i są budowane z lekkiego betonu komórkowego, który wykazuje duże właściwości izolacyjne. Odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz bezpieczeństwo charakteryzuje betonowe dachówki oparte na innowacyjnych technologiach. Posiadają one również znakomitą izolację akustyczną, a także są przyjazne środowisku – zauważa ekspert z firmy Dachlux, która od 15 lat działa w branży dekarskiej podpowiadając, jakie pokrycia dachowe wybrać zarówno inwestorom budowlanym, jak i klientom indywidualnym.

Oprócz budownictwa jednorodzinnego beton stanowi nieoceniony materiał w budownictwie drogowym – służy do sporządzania dróg, a także przemysłowym – wykorzystywany do budowy ścian hal oraz w sufitach i podłogach. Z betonu produkuje się także pomniki i figurki oraz studzienki kanalizacyjne i pierścienie studzienne. Podsumowując, beton jest dzisiaj najcenniejszym materiałem budowlanym, który ze względu na swoje szerokie przeznaczenie nie będzie mieć w najbliższym czasie konkurencji.