szafa wnekowa drzwi otwierane przesuwane
22 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Sposoby otwierania szaf wnękowych. Uchylnie czy przesuwnie?

Szafa wnękowa jest pojemnym meblem, który ma konstrukcję przymocowaną na stałe do podłogi oraz sufitu. Firmy meblarskie wykonują taki rodzaj szafy na dokładny wymiar, ponieważ musi ona idealnie przylegać do powierzchni. Zamontowanej szafy wnękowej nie można przesuwać w inne miejsce. Istnieje możliwość wyboru rodzaju zamykania szafy: uchylnie lub przesuwnie.

 

Zalety drzwi uchylnych

 

Uchylne skrzydła drzwiowe są tradycyjnym wyborem, ale wciąż mają sporo zwolenników. Są one idealne w przypadku dość wąskiej zabudowy oraz mebli jednodrzwiowych. Doskonale sprawdzą się także, jeśli chodzi o meble o płytkich wnętrzach, dlatego, że ich montaż nie wymaga przestrzeni dla torów, które są obecne w drzwiach przesuwnych.

 

Szafa wnękowa z drzwiami uchylnymi pozwala na niezależne korzystanie z niej przez kilka osób jednocześnie. Idealnie sprawdzi się w przypadku biura czy też w mieszkaniu, gdzie dostęp do szafy ma więcej osób. Poza tym możliwe jest korzystanie tylko z jednej części szafy bez konieczności otwierania pozostałej zawartości. Dzięki podziałowi na odrębne drzwi łatwiej jest posegregować rzeczy na kilka grup i powkładać do odpowiednich części mebla.

 

Drzwi uchylne sprawdzają się także przy przechowywaniu pamiątek czy książek, gdyż można użyć wersji szafy z przezroczystym frontem. Dzięki temu rzeczy umieszczone wewnątrz będą doskonale widoczne, a zarazem bezpieczne i mniej podatne na zakurzenie.

 

Zalety drzwi przesuwnych

 

Montaż drzwi przesuwnych w szafach wnękowych jest nowocześniejszą metodą niż zastosowanie drzwi uchylnych. Skrzydła przesuwne mają wiele zalet, jednak aby służyły przez wiele lat, muszą być zamontowane w odpowiedni sposób. Warto zamówić szafę z drzwiami przesuwnymi w firmie meblarskiej, w której pracują fachowcy. Jedną z nich jest firma Indeco, która od 1995 roku dostarcza klientom wysokiej jakości szafy wnękowe, kuchnie na wymiar oraz inne meble projektowane na zamówienie.

Pierwszą zaletą drzwi przesuwnych jest to, że jej skrzydła przy otwieraniu nie zajmują dodatkowego miejsca, co zapewnia swobodne przejście. Szafa z takim rodzajem drzwi sprawdza się w małych i wąskich pomieszczeniach, na przykład: w sypialni czy przedpokoju.

 

Należy także docenić fakt, że przez szybkie przesunięcie drzwi można uzyskać dostęp do większości rzeczy, które znajdują się w szafie i łatwo je z niej wyjąć.

 

Kolejną zaletą jest to, iż drzwi przesuwne dają wiele możliwości aranżacyjnych. Łatwo można za nimi ukryć telewizor, kuchenną spiżarnię czy biblioteczkę. Dzięki odpowiedniej kolorystyce oraz materiałowi drzwi będą prezentowały się niezwykle estetycznie.

 

Zarówno tradycyjne drzwi uchylne, jak i nowocześniejsze drzwi przesuwne mają swoje zalety. Ich wybór powinien być dostosowany do rodzaju pomieszczenia, przeznaczenia szafy, a także preferencji klienta. Przed zamówieniem szafy wnękowej warto skontaktować się ze specjalistą, który doradzi, jaki rodzaj drzwi będzie odpowiedni.