12 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Sposoby otwierania bram garażowych

Czasy, w których właściciele domów, trzymali swoje pojazdy w ogrodzie, są już za nami. Dzisiaj, planując nowy budynek jednorodzinny, obowiązkowo uwzględniamy w jego projekcie pojemny garaż, wyposażony w sterowaną pilotem bramę. Ten ostatni element, jako używany kilka razy dziennie, powinien być łatwy w obsłudze, bezawaryjny, a przez to także bezpieczny. Kwestia, którą zajmiemy się w niniejszym artykule, to występujące rodzaje bram garażowych.

Ochrona samochodów przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, to nie jedyna funkcja garaży. Chętnie przechowujemy w nich rowery, zabawki i wszelkiego rodzaju narzędzia. Nierzadko brama automatyczna, jak przystało na element wykończeniowy, stylowo ozdabia cały budynek. Zaś za sprawą nowoczesnych technologii, stać się może nawet czymś w rodzaju gadżetu. Biorąc pod uwagę te oraz inne czynniki, z których warto wymienić: wielkość pomieszczenia, ilość przestrzeni dostępnej przed wjazdem, jak również stopień izolacji cieplnej, zdamy sobie sprawę z tego, jak istotny jest wybór sposobu otwierania wjazdu. Przed nami najpopularniejsze systemy dostępne na rynku.

Uchylne

Brama uchylna (zwana także płytową), przez to, że jej skrzydło unosi się ku górze, wymaga dostatecznej ilości miejsca przed garażem. Oznacza to, że posesje z małym podjazdem, nie będą odpowiednie dla tego konkretnego rozwiązania. Owe, królujące wśród polskich posesji, bramy, wykonane najczęściej z ocynkowanej blachy wzmocnionej stalowymi płaskownikami, poruszają się za sprawą specjalnych rolek i prowadnic, umiejscowionych wewnątrz budynku.

Segmentowe

Dosyć ciekawą opcją, są niewątpliwe bramy segmentowe, również posiadające drugą nazwę. Mówi się o nich “sekcyjne”, gdyż składają się z połączonych ze sobą paneli, wypełnionych wyjątkowo szczelną pianką, pełniącą funkcję izolacyjną. Właściwość ta, idealnie współgra z instalowanymi w głębi grzejnikami. W opisywanym przypadku, podczas procedury otwierania, skrzydło porusza się wzdłuż montowanych w środku prowadnic, chowając się jednocześnie pod sufitem. Sprawdza się to doskonale w przypadku nieruchomości wychodzących bezpośrednio na ulicę.

Rolowane

Warianty rolowane, a określa się je poza tym jako żaluzjowe, w konstrukcji oraz sposobie pracy, nieco przypominają wspominany wyżej typ. Działając jak klasyczna roleta, czy właśnie żaluzja, zabierają bardzo mało miejsca, gdyż za sprawą elektrycznego wału, zwijane są w kasetę mocowaną do nadproża. Ich aluminiowa bądź stalowa i łączona za pomocą zaczepów konstrukcja robi niezwykle eleganckie wrażenie. Choć to typ bramy, zapewniający wielką wygodę, naprawdę niewielu dystrybutorów posiada je w ofercie. Jednym z wyjątków jest, funkcjonująca od lat w okolicach Koszalina, firma Dekorat.

Wrota

Kończąc wpis, nie wypada nie wspomnieć o najstarszym spośród wszystkich rodzajów bram, rozwiązaniu, którego automatyzacja nie zawsze jest możliwa. Chodzi o wrota, wytwarzane już tylko w warsztatach rzemieślniczych i otwierane na boki, tak jak zwyczajne, proste wjazdy. Łatwy w montażu mechanizm, składa się jedynie z ościeżnicy, występującej wraz z osadzonymi na zawiasach skrzydłami. Choć nie można mówić o nich, jako o wysoko funkcjonalnych, ich niezaprzeczalną zaletą jest stosunkowo niska cena.