Sposoby ocieplania dachow i poddaszy
11 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Sposoby ocieplania dachów i poddaszy

Ocieplanie dachów i poddaszy jest niezwykle ważne podczas budowy domu. Jeżeli dobrze się je wykona, można zaoszczędzić nawet do 30% ciepła, co wpływa również korzystnie na koszty ogrzewania, które będą mniejsze. Rozwiązań związanych z ocieplaniem dachów i poddaszy jest bardzo dużo. Jakich używa się materiałów i sposobów, aby zatrzymać ciepło we wnętrzu domu?

 

Materiały używane do ocieplania dachów i poddaszy

 

Do materiałów najczęściej używanych w przypadku ocieplania dachów i poddaszy należą:

  • wełna mineralna,
  • styropian,
  • pianka poliuretanowa,

Wełna mineralna to w Polsce najpopularniejszy materiał stosowany do izolacji termicznej. Jej grubość powinna wynosić od 20 do 25 cm, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby warstwy były grubsze – wymienione parametry to absolutne minimum. Drugim najpopularniejszy materiał to styropian – jest zdecydowanie tańszy od wełny mineralnej, jednak mniej elastyczny. Trudniej wypełnić nim przestrzeń między krokwiami, to dlatego montaż może być o wiele trudniejszy.

 

Pianka poliuretanowa jest nowym rozwiązaniem na rynku. To o wiele droższy materiał od poprzednich wymienionych. Do ocieplania stosuje się piankę otwartokomórkową, jej grubość nie powinna wynosić mniej niż 18 cm. Celulozę natomiast bardzo często stosuje się w przypadku naprawy błędnie wykonanego ocieplenia – jest to materiał, który nie wymaga demontażu dachu, bo można go wcisnąć w najmniejsze szczeliny. Ma bardzo dobrą izolacją.

 

Jak ocieplać dachy i poddasza?

 

Jeden z łatwiejszych sposobów montażu uzyskuje się za pomocą pianki poliuretanowej. Natryskuje się ją z pomocą specjalnego pistoletu. Taka pianka od razu zaczyna się rozprężać i pokrywać wolną przestrzeń, sposób montażu nie jest więc pracochłonny i długi. Jej niewątpliwa zaleta to dokładne pokrycie najmniejszych szczelin. Również ocieplanie celulozą nie jest trudne – wdmuchuje się ją pod ciśnieniem w postaci granulek w szczeliny

– tłumaczy przedstawiciel firmy DOMET. Bardziej czasochłonne jest układanie wełny mineralnej. Pierwszą jej warstwę usadawia się pomiędzy krokwiami i łączy się ją taśmą. Pomiędzy warstwą wełny a deskami należy pozostawić 3-4-centymetrową lukę. Drugą warstwę układa się pod krokwiami. Taki materiał przytwierdza się do dachu z pomocą stalowych profili. Jeżeli chodzi o styropian, pod nim montuje się stalowy ruszt, a pod krokwiami jego kolejną warstwę.

 

Trudno jednoznacznie określić, który materiał i sposób montażu będzie korzystniejszy. Najczęściej stosuje się wełnę i styropian, a to dlatego, że ludzie nie są pewni najnowszych metod. Warto jednak się im przyjrzeć, gdyż mogą okazać się o wiele lepszym rozwiązaniem.