montaż rusztowania
1 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Sposoby montażu rusztowań

Rusztowania są podstawowym elementem wyposażenia ekip budowlanych. Umożliwiają zarówno prace przy domach jednorodzinnych, jak i przy budynkach wielokondygnacyjnych czy też budowie różnorodnych obiektów. Aby gwarantowały bezpieczeństwo pracowników, muszą być właściwie zamontowane. Przeczytaj, jakie są sposoby montowania rusztowań.

Najpopularniejszymi rodzajami rusztowań są rusztowania modułowe oraz aluminiowe. Różnią się one od siebie zarówno przeznaczeniem, jak i sposobem montażu. Ze względu na wszechstronność użycia, oba z nich znajdują się najczęściej na wyposażeniu firm oferujących wynajem sprzętu budowlanego.

Rusztowania modułowe

Rusztowania modułowe mają zastosowanie m.in. w przemyśle stoczniowym, energetycznym czy paliwowym. Często można je spotkać na placach budowy mostów, wiaduktów oraz innych obiektów budowlanych o nietypowym kształcie. Doskonale sprawdzają się podczas remontów czy prac konserwacyjnych kościołów czy też wież, przy których nie można zastosować rusztowania elewacyjnego.

Systemy rusztowań modułowych opierają się połączeniach stojaków, rygli i stężeń w taki sposób, by punkty węzłowe były rozmieszczone w regularnych odstępach, tworząc moduły. Poszczególne elementy rusztowań połączone są ze sobą przy pomocy złącza obrączkowego lub kryz przyspawanych do rurowych stojaków. Ich największą zaletą jest możliwość rozbudowywania w dowolnym kierunku. Umożliwia to dopasowanie kształtu rusztowania do różnych obiektów, w tym także okrągłych. Systemy rusztowań modułowych są stosunkowo proste w montażu i demontażu. Ze względu na dość niską wagę nie ma większych problemów z ich transportem.

Rusztowania aluminiowe

Rusztowania aluminiowe mają zastosowanie podczas prac remontowych, budowlanych i konserwacyjnych. Dzięki trwałości i odporności na korozję, mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Do ich największych zalet należy łatwy montaż, który nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Koła z hamulcami, w które zostały one wyposażone, umożliwiają łatwe przemieszczanie bez konieczności demontażu.

Montaż i demontaż rusztowań

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zarówno montaż, jak i demontaż rusztowania może być przeprowadzony jedynie przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Musi on uwzględniać zarówno obowiązujące przepisy, jak i zalecenia producenta rusztowania. Potwierdza to pracownik firmy Verent:

montażu oraz demontażu rusztowań może dokonać jedynie uprawniony montażysta, który przeszedł specjalistyczne przeszkolenie oraz zdał egzamin przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, w wyniku którego otrzymał odpowiednie świadectwo, a także wpis do książki operatora. Jeśli zatem montażu dokona osoba bez uprawnień, nie zostanie ono dopuszczone do użytku i nie będzie można rozpocząć prac.

Podsumowując, sposoby montażu rusztowań zależą od ich rodzaju. Powinny ponadto uwzględniać obowiązujące przepisy, a także zalecenia producenta. Ponadto montaż musi być przeprowadzony przez uprawnionego montażystę, będzie to bowiem nie tylko zgodne z przepisami, ale przede wszystkim bezpieczne.