uprawa roli
12 lutego 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Sposoby i zasady uprawy roli

Rolnictwo to jeden z najważniejszych obszarów polskiej gospodarki. Poza znaczeniem ekonomicznym ma on również dla kraju ogromne znaczenie społeczne i ekologiczne. Aby jednak rolnictwo przynosiło korzyści, uprawa roli musi być prowadzona w oparciu o znajomość kilku zasad.

Sposoby uprawy roli

Uprawa roli może być przeprowadzana na trzy różniące się między sobą sposoby: płużny (tradycyjny), bezpłużny (bezorkowy) oraz zerowy (tzw. ziew bezpośredni). Każdy z nich ma inne zalety oraz wady.

  • Uprawa płużna to metoda uniwersalna, nadająca się do uprawy każdego rodzaju gleb i większości warunków klimatycznych – bardzo dobrze spulchnia glebę, napowietrza ją i wzbogaca. Wymaga jednak dużych nakładów pracy i energii, jest bardzo kosztowna i może prowadzić do niechcianych efektów, np. wyorywania kamieni lub pobudzania chwastów.
  • Uprawa bezorkowa stosowana jest powszechnie stosowana w wielu gospodarstwach ze względu na bardzo dużą oszczędność czasu. Jej dodatkowe plusy to m.in. ograniczenie erozji gleby oraz podnoszenie zawartość próchnicy. Wymaga jednak umiejętnego płodozmianu, w przeciwnym wypadku może prowadzić do chorób roślin uprawnych.
  • Siew bezpośredni to maksymalnie uproszczona bezorkowa. W procesie tym korzysta się jedynie z siewnika, co jeszcze bardziej przyśpiesza prace rolnicze. Metoda ta sprzyja jednak rozwojowi chwastów, dlatego konieczne jest stosowanie herbicydów.

Zasady uprawy roli

  • Odpowiedni dobór roślin – ich cechą powinna być wysoka odporność na szkodniki oraz choroby.
  • Płodozmian – umiejętne stosowanie płodozmianu pozwala zachować odpowiednią zawartość próchnicy i substancji odżywczych w glebie, a jednocześnie ogranicza występowanie chwastów, chorób i szkodników.
  • Poplony – bardzo ważne jest także stosowanie pomiędzy plonami głównymi tzw. poplonów. Poplony zazwyczaj stosuje się w celu zbierania zielonej masy na zielonkę, kiszonkę lub siano. Inna metodą jest przyoranie ich na zielony nawóz. Poplony mają wysokie znaczenie dla produkcji paszy dla zwierząt, ale przede wszystkim na zwiększenie żyzności i aktywności gleby. Wzbogacają także glebę w azot oraz inne składniki mineralne.
  • Nawożenie – służy wzbogaceniu gleby o niezbędne do wzrostu roślin substancje odżywcze. Zazwyczaj stosowane są nawozy produkowane w gospodarstwie, jednak w określonych ilościach dozwolone jest stosowanie nawozów sztucznych.
  • Eliminacja chwastów – istnieje wiele metod walki z chwastami, m.in. poprzez odpowiedni dobór roślin uprawnych, ściółkowanie, stosowanie płodozmianu lub mechaniczne i termiczne oczyszczanie gleby.
  • Ochrona roślin – dbanie o ograniczenie liczebności szkodników rolnych oraz chorób gwarantuje pełnowartościowe plony. Na ochronę składa się – poza stosowaniem w doraźnych przypadkach metod zwalczania szkodników i chorób – m.in. prowadzenie płodozmianu oraz dbanie o jakość gleby.

Większość prac rolniczych obecnie jest zmechanizowana, jakość i wydajność stosowanych maszyn rolniczych przekłada się na wartość otrzymanych plonów oraz dużą oszczędność czasu. Warto korzystać z maszyn sprawdzonych marek – w ofercie firmy Agromix Rojęczyn, zajmującej się dystrybucją sprzętu rolniczego, znajdziemy szeroki wybór wozów paszowych, pras, opryskiwaczy i innych maszyn od producentów, takich jak Triolet, Krone czy Tecnoma. Firma jest także generalnym importerem urządzeń i części marek Amazone, Kubota i Monitou.