31 marca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

W jaki sposób pielęgnować drewniany taras

Wyobraź sobie, jaki wpływ na taras mają warunki atmosferyczne, tj. słońce, wiatr, deszcz, śnieg, mrozy. To wszystko oddziałuje na zmianę właściwości desek. Czy możliwe jest przeciwdziałanie szkodliwym czynnikom zewnętrznym? Oczywiście! Jeśli chcesz cieszyć się estetycznym wyglądem tarasu przez kilka kolejnych lat, musisz go w odpowiedni sposób pielęgnować.

Pielęgnacja tarasu

Czyszczenie i zabezpieczenie powierzchni zależy od rodzaju drewna i efektu, który chcemy osiągnąć. Aby w odpowiedni sposób pielęgnować drewniany taras, poleca się regularne wykonywanie takich zabiegów, jak:

olejowanie – pomaga zachować naturalny kolor desek i zabezpieczyć je przed szkodliwie wpływającymi warunkami atmosferycznymi. Zaleca się przeprowadzenie olejowania po raz pierwszy bezpośrednio po montażu, a później raz lub dwa razy w roku (w zależności od stopnia nasłonecznienia tego miejsca). Oferta dostępnych na rynku środków olejowych do pielęgnacji jest naprawdę ogromna. Wszystko zależy od tego, jaki efekt finalny chcemy osiągnąć (zmiana koloru, zabezpieczenie powierzchni). Olejowanie najlepiej wykonywać wiosną i/lub jesienią na suchej i czystej powierzchni.

Impregancja – celem tego zabiegu jest konserwacja tarasu i zabezpieczenie go przed wilgocią. Impregnację można przeprowadzić przez nanoszenie specjalnego środka pędzlem lub metodą ciśnieniową (wtłoczenie preparatu pod dużym ciśnieniem w głąb drewna).

Nie należy również zapominać o regularnym sprzątaniu tarasu z zabrudzeń tj.: liście, igliwia, błoto czy piasek. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy cieszyć się wspaniałym miejscem o wytrzymałej i odpornej powierzchni.

Przygotowanie tarasu

Na pytanie: jak przygotować taras przed pokryciem impregnatem, odpowiada specjalista z firmy Twój Taras: deski należy oczyścić, odtłuścić i wysuszyć. Niekoniecznie trzeba je szczotkować czy szorować. Olej powinien być nałożony na powierzchnię w dwóch warstwach – pędzlem lub natryskowo. Nie trzeba go rozcieńczać, również przy nakładaniu metodą natryskową. Pierwsza warstwa powinna być cienka, nałożona równomiernie za pomocą pędzla lub natrysku. Nadmiar oleju można usunąć ściereczką. Po około 24-36 godzinach nakładamy drugą warstwę impregnatu i zostawiamy go na dobę do wyschnięcia.