30 czerwca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

W jaki sposób działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wyglądem może nam przypominać duży kocioł grzewczy na gaz albo lodówkę. Jak wskazuje sama nazwa, urządzenie to służy do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody, na przykład do kąpieli. Do ogrzewania pompa wykorzystuje ciepło, które dzięki termodynamicznym przemianom przepompowuje wodę ze źródła o temperaturze niższej do ciepłego ośrodka. Źródło ciepła to grunt, woda, czy powietrze. Pompa zasilana jest energią elektryczną, której nie potrzebuje dużo, stąd niskie koszty eksploatacji.

Źródła pozyskiwania ciepła

Tak jak zostało wspomniane we wstępie, jest kilka źródeł, z których urządzenie może pozyskiwać ciepło. Wybór odpowiedniej pompy zależy od strefy klimatycznej, w jakiej mieszkamy, od rozmiaru naszej działki i rodzaju gruntu oraz naszych możliwości finansowych. Najłatwiej jest zainstalować pompę, której tzw. dolnym źródłem będzie powietrze. Wadą tego typu rozwiązania jest fakt, że im chłodniej na zewnątrz, tym więcej energii elektrycznej potrzebuje urządzenie. Zwykle jeśli na zewnątrz mamy temperatury poniżej -14 stopni, praca pompy ciepła jest już wspomagana wbudowaną w urządzenie grzałką elektryczną – dowiadujemy się w firmie MIR Energia z Bielan Wrocławskich. Koszty ogrzewania się wówczas zwiększają. Inne rozwiązanie to pompy typu woda/woda. Urządzenia te korzystają z ciepła, które gromadzi się gruncie lub w niedocenianych wodach gruntowych. Niewielu z nas wie, że nawet zimą woda gruntowa ma temperaturę 8-10°C. Tego typu pompy to efektywne rozwiązanie o każdej porze roku. Potrzebujemy dwóch studni głębinowych. Pierwsza to studnia czerpna, z której pompa odbiera ciepło, druga to studnia zrzutowa, do której odprowadzana jest woda, która oddała nam już swoje ciepło. Sprawia to jednak pewne problemy jak konieczność wiercenia studni zrzutowej czy oczyszczania wód gruntowych, samej studni i wymiennika. Dlatego też chętnie wybieramy pompy, dla których źródłem ciepła jest grunt.

Gruntowe dolne źródło pompy ciepła – odwierty

Temperatura gruntu już zwykle na głębokości 1 m nie spada poniżej 0°C w czasie całego roku. Umożliwia to naprawdę ekonomiczną pracę pompy. Dlaczego ekonomiczną? Ponieważ ilość ciepła, którą pobierze pompa z tej głębokości dzięki poziomemu wymiennikowi, jest kilkakrotnie wyższa, niż ilość energii, jaką zużyje urządzenie w czasie tego procesu. Jeśli nie mamy miejsca na działce na rozciągniecie wymiennika poziomego taki sam efekt osiągniemy popularniejszym obecnie rozwiązaniem: wymiennikiem gruntowym z rurami, które umieszczone są pionowo w głębokich odwiertach. Tworzą one tzw. sondy, które sięgają nawet ponad sto metrów pod powierzchnię gruntu. Zapewnia to korzystne parametry pracy naszej pompy ciepła oraz zapewnia stabilność przez cały sezon grzewczy. Koszty realizacji instalacji z wymiennikami pionowymi są zwykle trochę wyższe niż wymiennika poziomego. Warto wspomnieć, że wykonanie gruntowego wymiennika ciepła to etap dość skomplikowany, jeśli chodzi o instalację pompy ciepła. Warto więc wybrać firmę o dużym doświadczeniu, która przeprowadzi wszystkie prace zgodnie z projektem. Należy także zadbać o fachowe serwisowanie instalacji grzewczej, której żywotność, według literatury, wynosi około 30 lat.