docieplanie budynków
16 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Specyfika dociepleń domów jednorodzinnych. Co warto wiedzieć?

Docieplenie domów jednorodzinnych polega na zamontowaniu ocieplenia na ścianach zewnętrznych obiektu. Rozwiązanie to pozwala poprawić komfort cieplny, równocześnie obniżając koszty ogrzewania. Do docieplenia domów jednorodzinnych zwykle stosuje się styropian lub wełnę mineralną, które spełniają wymagania przenikalności cieplnej. O czym pamiętać przy dociepleniu domów jednorodzinnych?

Docieplenie domów jednorodzinnych – wymagania prawne

Aby docieplenie domu jednorodzinnego było skuteczne, należy pamiętać o istotnych parametrach zastosowanych materiałów. Dotyczy to przede wszystkim współczynnika przewodzenia ciepła – lambda. Im niższy, tym mniej ciepła przedostaje się na zewnątrz domu. Należy także pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej grubości warstwy. Cieńsza warstwa materiału o lepszych parametrach pozwoli uzyskać ten sam rezultat, co grubsza warstwa o gorszych właściwościach. Informacje dotyczące współczynnika przewodzenia ciepła zawsze znajdują się na etykietce produktu. Docieplenie domów jednorodzinnych warto więc rozpocząć od wyboru właściwego materiału. Styropian wyróżnia się niską nasiąkliwością, jest całkowicie nieprzepuszczalny i zapewnia wysoki współczynnik lambda. Wełna mineralna jest natomiast elastyczna, sprężysta i ognioodporna. Dobór danej metody zależy przede wszystkim od technologii budowy obiektu i wymagań inwestora.

Metody docieplenia domów jednorodzinnych

Docieplanie domów jednorodzinnych wykonuje się na jedną z kilku dostępnych metod. Technika lekka mokra polega na przyklejeniu płyty dociepleniowej i zamocowaniu jej kołkami. Następnie trzeba nałożyć warstwę zbrojącą z siatki z włókna szklanego, którą wtapia się w zaprawę klejową, a po przeschnięciu gruntuje podłoże i nakłada tynk cienkowarstwowy. Technologia lekka sucha polega natomiast na zamocowaniu do ściany rusztu nośnego. Następnie układa się ocieplenie z wełny mineralnej i mocuje wiatroizolację oraz elewację z paneli lub tynk. Obie z wymienionych metod stosuje m.in. firma Termodocieplenia ze Śląska, która pozwala poprawić parametry cieplne całego budynku i wykonuje docieplenia zgodne z przepisami prawa.

Dlaczego warto docieplać domy jednorodzinne?

Docieplenie domów jednorodzinnych pozwala ograniczyć straty ciepła, a więc zwiększyć komfort mieszkańców, zmniejszyć koszty ogrzewania oraz podnieść wartość nieruchomości. Prawidłowo wykonane docieplenie ścian zewnętrznych domu jednorodzinnego zabezpiecza więc budynek oraz jego mieszkańców przed działaniem skrajnych temperatur, a także zapobiega utracie ciepła z wnętrza obiektu. Prace dociepleniowe wykonywane są w celu termomodernizacji budynków, które powstały w starszych technologiach. Dzięki temu można odczuć wyraźną poprawę komfortu termicznego od razu i cieszyć się nią przez dłuższy czas.