5 lipca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Skuteczne metody czyszczenia glazury

Aby łazienka i kuchnia wyglądały schludnie, położone tam kafelki muszą być czyste i estetyczne. Co więcej, fugi powinny mieć wciąż taki kolor, jak wtedy, gdy były kładzione. Jednak zabrudzenia glazury bywają trudne do wyczyszczenia. Aby ułatwić wam domowe porządki, przedstawiamy skuteczne metody czyszczenia płytek.

Pielęgnacja gwarancją sukcesu

Glazura to prawdziwa ozdoba kuchni i łazienki, która posiada jedną bardzo dużą zaletę: odpowiednio pielęgnowana szlachetnieje z wiekiem. Pokryta patyną nabiera ogromnego uroku. Aby jednak tak się rzeczywiście stało, trzeba ją odpowiednio czyścić.

Na samym początku warto ustalić jaki rodzaj płytek znajduje się w naszej kuchni czy łazience, ponieważ od tego zależy wybór właściwych środków do pielęgnacji glazury. Płytki szkliwowe, naturalny kamień polerowany i wszystkie inne kafelki o małej chłonności wilgoci trzeba czyścić specjalnymi dedykowanymi im płynami. Jeśli natomiast chodzi o płytki nasiąkliwe, to konieczne jest stosowanie do ich pielęgnacji preparatów nasączających, które wypełniają pory – radzi nasz rozmówca reprezentujący Firmę Sprzątającą SOMI.

Jak czyścić glazurę

Podstawową zasadą, która pozwoli na utrzymanie glazury w czystości jest jej regularne czyszczenie. Najlepiej wszystkie czynności wykonywać w łazience po kąpieli, a w kuchni po dużym gotowaniu, ponieważ w obu przypadkach w pomieszczeniu pozostaje para, która ułatwia usuwanie kurzu i brudu. W przypadku, gdy kafelki nie są mocno zabrudzone, wystarczy przetrzeć je szmatką z mikrofibry (nie pozostawia ona po sobie kłaczków i smug). Jeśli jednak mamy do czynienia z cięższymi zabrudzeniami, wtedy konieczne są bardziej profesjonalne działania.

Brud i tłuszcz na płytkach usuwa się specjalnymi środkami, które nie naruszają szlamu cementowego i wapiennego. Część z nich zawiera kwas, który z łatwością poradzi sobie z wapnem, cementem, osadem kamiennym, ale nie usunie tłuszczu i resztek mydła, dlatego warto czytać etykiety z informacjami zamieszczonymi przez producentów produktów. Glazurę na podłodze z kolei najlepiej przecierać suchym mopem lub środkami niepozostawiającymi smug.

Co więcej, aby osiągnąć pożądany przez wszystkich efekt lśniącej powierzchni, konieczne jest stosowanie odpowiednich środków do tego przeznaczonych, zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku silnych zabrudzeń trzeba wetrzeć preparat gąbką lub szczotką, najlepiej od razu po zauważeniu zabrudzenia – brudna woda pozostawiona na płytkach sprawi, że brud osadzi się ponownie matowiąc powierzchnię i tworząc nieestetyczne smugi. Brudną wodę najlepiej usuwa specjalny odkurzacz.

Zaufaj specjalistom

Jeśli nie możecie poradzić sobie z usunięciem brudu z glazury lub po prostu nie macie czasu, by dbać o nią samodzielnie, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy sprzątającej. Pracujący tam specjaliści nie tylko posiadają duże doświadczenie, ale przede wszystkim profesjonalny sprzęt i specjalistyczne środki czystości, które w mgnieniu oka usuną cały zalegający brud. Tym sposobem wasze kafelki będą czyste i lśniące, a wy zyskacie sporo wolnego czasu.