odśnieżony chodnik zimą
23 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Skuteczna ochrona przed zalodzeniem. Czym charakteryzuje się ogrzewanie przeciwoblodzeniowe?

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe wykonamy za pomocą specjalnych kabli grzewczych rezystancyjnych, samoregulujących lub mat grzewczych. Możemy w ten sposób zabezpieczać przed zalodzeniem podjazdy, schody, chodniki, rynny i rury spustowe. Kable grzejne idealnie sprawdzą się także w ochronie rur z wodą przed zamarzaniem. Zastosowanie specjalnych systemów grzewczych pozwala uzyskać komfort i bezpieczeństwo użytkowania urządzeń oraz powierzchni w trakcie niesprzyjających warunków zimą. Na czym polega działanie ogrzewania przeciwoblodzeniowego?

Zastosowanie ogrzewania przeciwoblodzeniowego

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe sprawdza się przede wszystkim w usuwaniu śniegu i lodu z zewnętrznych powierzchni. To jedna z efektywniejszych, trwalszych i przyjaźniejszych dla środowiska metod. Odpowiednia automatyka sprawia, że ogrzewanie przeciwoblodzeniowe jest całkowicie automatyczne i ekonomiczne w eksploatacji. Można je zamontować pod większością typowych nawierzchni, takich jak kostka, beton, płyty chodnikowe oraz terakota. Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe jest stosowane zarówno na całych powierzchniach, jak i wybranych częściach – np. pasach jezdnych pod koła samochodu itd.

Jak działa ogrzewanie przeciwoblodzeniowe?

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe wykonywane jest za pomocą kabli grzejnych lub mat grzejnych. Stosując kable grzewcze, ma się do dyspozycji moc 25 lub 30 W/mb w zestawach o mocy 200 – 6800 W. Maty grzejne to natomiast moc 300 W lub 400 W/m2 o powierzchniach 0,9 – 16,2 m2. Maty lub kable grzejne układa się zazwyczaj na utwardzonym podłożu w podsypce piaskowej pod kostką brukową.  Może być także stosowane na powierzchniach z wylewanego betonu. W takiej sytuacji kable montuje się bezpośrednio do warstwy zbrojenia. Tego typu systemy ogrzewania przeciwoblodzeniowego znajdziemy w ofercie firmy  Tom-El, która oferuje dobór systemu i sprawdzone na rynku produkty wybranych firm. Dzięki temu każdy system wyróżnia się trwałością i wytrzymałością na wiele lat.

Zalety ogrzewania przeciwoblodzeniowego

Odpowiednio wykonane ogrzewanie przeciwoblodzeniowe gwarantuje zimą bezpieczeństwo korzystania z nawierzchni zewnętrznych. Dzięki niemu mamy bezpieczny chodnik i wjazd do garażu – bez niebezpiecznego lodu czy zalegającego śniegu.  Poza tym nie ma konieczności stosowania soli oraz piasku. Prawidłowo dobrane sterowanie systemem sprawia, że jest on bezobsługowy. Dzięki temu redukuje się koszty związane z dodatkową pracą ludzkich rąk. Koszt zainstalowania ogrzewania przeciwoblodzeniowego i jego eksploatacja nie są wysokie, a pozwalają cieszyć się sprawnym systemem na wiele lat.