Dom energooszczędny
16 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Skąd tak duża popularność budowy domów energooszczędnych?

Popularność domów energooszczędnych wynika przede wszystkim ze względu na pogarszający się stan środowiska naturalnego i rosnących cen energii, ciepła oraz wody. Budowa domu wiąże się z dużymi wydatkami i z tego też względu wiele osób bierze pod uwagę również aspekty praktyczne. Ważne jest, aby obiekt nie generował dużych kosztów utrzymania. Jakie są zalety budowy domów energooszczędnych?

Dom energooszczędny – zalety

Energooszczędne domy zyskują popularność i stają się synonimem nowoczesnego budownictwa. Wynika to przede wszystkim z innowacyjnych technologii i efektywnych rozwiązań, które umożliwiają budowę obiektów. Duże znaczenie odgrywa przede wszystkim bryła budynku, która powinna minimalizować ilość ścian zewnętrznych i połaci dachowych. Straty ciepła są więc mniejsze, jeśli kubatura jest prosta.

Domy energooszczędne wyróżniają się także izolacyjnością przegród budowlanych. Powinny wykorzystywać efektywne rozwiązania, które zmniejszają współczynnik przenikania ciepła. Ogrzewanie, a więc zagwarantowanie odpowiedniego ciepła wewnątrz obiektu jest jedną z najistotniejszych kwestii. O tym, ile ciepła ucieka przez konkretne przegrody zewnętrzne, mówi współczynnik „U”. Przegrody domu muszą wykorzystywać najnowsze technologie i materiały, które wpływają na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. W tym celu wykorzystuje się izolację termiczną z najlepszych materiałów (wełny i styropianu), a także dba się o to, żeby w obiekcie nie było żadnych mostków termicznych.

Efektywne rozwiązania przy budowie domów energooszczędnych umożliwiają także dobór i zastosowanie odpowiedniego systemu ogrzewania. Taki obiekt powinien być wyposażony w wydajne źródła ciepła, które korzystają z odnawialnych rodzajów energii – pompa ciepła oraz kolektory słoneczne. Istotną kwestią jest także dobór wentylacji, która umożliwia zachowanie komfortu termicznego w domu. Dobrym rozwiązaniem jest więc wentylacja z odzyskiem ciepła, dzięki której świeże powietrze jest ogrzewane ciepłem odzyskanym z usuwanego właśnie powietrza.

Dlaczego domy energooszczędne to dobre rozwiązanie?

Energooszczędne budynki to przede wszystkim wyznacznik świadomego stylu życia. Domy te to także istotne rozwiązanie z punktu widzenia ekologii, przez co jest mniejsze zużycie energii potrzebnej na codzienną pracę urządzeń gospodarstwa domowego, oświetlenia. Przyczyniają się także do zmniejszenia ilości emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Korzystanie z rozwiązań umożliwiających wykorzystanie energii odnawialnej jest istotne dla portfela inwestora, a także dla środowiska naturalnego.

Jak mówi przedstawiciel firmy budowlanej MEGADOM oferującej budowę domów energooszczędnych: Planując budowę domu energooszczędnego, warto skorzystać z porady specjalistów, którzy doradzą wybór odpowiednich rozwiązań, materiałów oraz technologii. Niezależnie od przyczyny, z jakiej podejmie się decyzję o budowie domu energooszczędnego, warto mieć na uwadze fakt, że pozytywne skutki tej decyzji odczuje się zarówno w postaci oszczędności finansowych, jak i w polepszeniu stanu środowiska naturalnego.

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, warto skorzystać z oferty jedynie profesjonalnych firm budowlanych oferujących takie usługi. Znajomość procesów technologicznych i materiałów budowlanych to gwarancja udanej transakcji.

Bibliografia:

  1. M. Płaziak, Uniewersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Technologia tanich domów energooszczędnych jako odpowiedź na kryzys w budownictwie mieszkaniowym, 2013
  2. Raport końcowy z przeprowadzonych badań, Budownictwo pasywne i energooszczędne, 2013
  3. M. Górecka, Katedra Budownictwa i Geodezji SGGW w Warszawie, Standardy budynków niskoenergochłonnych