Apartament
27 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Skąd się wzięła moda na apartamenty?

Coraz częściej w Polsce można spotkać się z terminem „apartament” określającym szczególny typ mieszkania. Zdarza się, że jest on nadużywany. Deweloperzy nazywają tak mieszkania, aby zachęcić kupujących – nawet, jeśli nie spełniają one wszystkich warunków charakterystycznych dla apartamentów. Czym zatem tak naprawdę cechują się tego rodzaju mieszkania? I skąd się wzięła moda na nie?

Apartament a mieszkanie

Apartament musi spełniać kilka warunków, aby można było go tak nazwać. Po pierwsze jest to rozmiar. Apartamenty z reguły mają większą powierzchnię i liczbę pokoi niż tradycyjne mieszkania. Ich wysokość sięga 275 cm, a w przypadku apartamentów luksusowych, przekracza 300 cm. Oczywiście ten warunek nie zawsze jest spełniony – powstają przecież mikroapartamenty, których metraże są bardzo niewielkie.

Kolejny kryterium jest lokalizacja. Apartamenty są położone w centrum miast, w bliskim sąsiedztwie kin, restauracji, muzeów i innych budynków użyteczności publicznej. Ważny jest też ułatwiony dostęp do komunikacji miejskiej.

Do budowy i wykończenia apartamentów stosuje się materiały wysokiej jakości. Może to być np. kamień, szkoło lub wysokogatunkowe drewno. Charakterystyczne są duże okna z widokiem na panoramę miasta.

Z założenia apartamenty powinny znajdować się w budynkach wyposażonych w luksusowe udogodnienia, takie jak winda, parking czy miejsce umożliwiające organizowanie imprez. Ponadto dobrze jest, jeśli mieszkańcy mają dostęp do rozrywek znajdujących się w budynku, takich jak basenu, sauny czy sali fitness. W apartamentowcu powinna działać również recepcja. Dotyczy to zwłaszcza apartamentów luksusowych. Jednak odchodzi się i od tej zasady – na apartamenty często przerabiane są mieszkania w kamienicach.

W Polsce apartamenty można wynająć np. w Lublinie, korzystając z usług firmy Apartamenty Lubelskie.

Jak zaczęła się moda na apartamenty?

Moda na apartamenty jest prawdopodobnie wynikiem chęci zamożniejszych nabywców do posiadania luksusowego mieszkania. Może również brać się z fascynacji innymi krajami. Przykładowo, mikroapartamenty miały swoje początku na Manhattanie w Nowym Jorku. Potem rozprzestrzeniły się na inne miejsca w USA, dotarły do Chin, Japonii, a nawet Europy. To rozwiązanie pozwala stworzyć luksusowe lokum pomimo małej powierzchni mieszkania. Moda na kupowanie apartamentów mogła wziąć się też z faktu, że coraz więcej osób postanawia w ten sposób zainwestować. Kupują luksusowe mieszkania lub pokoje hotelowe i wynajmują je innym. Jednak podejmując decyzję o nabyciu takiego apartamentu trzeba być bardzo ostrożnym i dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami.