23 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Skąd się bierze kurz w domu?

Podczas domowych porządków, jedną z najbardziej uciążliwych czynności jest ścieranie kurzu. Ponadto zaledwie po kilku dniach niejednokrotnie można zauważyć, że na posprzątanych powierzchniach powstają już nowe warstwy. Skąd w tak szybkim tempie bierze się kurz? Czy domowy oczyszczacz powietrza jest w stanie zwalczyć ten problem? Informacje na ten temat w dalszej części artykułu.

Skąd się bierze kurz?

W każdej, nawet w najbardziej posprzątanej i zadbanej przestrzeni, po niedługim czasie pojawi się kurz. Jest to nieuniknione, ponieważ jest on obecny wszędzie i bardzo szybko osiada się na płaskich powierzchniach (nie tylko na podłodze i meblach, ale również na ścianach). Kurz znajduje się przede wszystkim w zanieczyszczonym powietrzu, ale także sami go „produkujemy”. W skład kurzu wchodzą np.:

  • włosy,
  • sierść,
  • roztocza, bakterie,
  • włókna z ubrań,
  • ludzki naskórek,
  • piasek, pyły i inne zanieczyszczenia osadzające się na naszej odzieży itp.

Kurz bez problemu przedostaje się on do pomieszczeń, chociażby przez szczeliny w drzwiach i oknach. Choć jest to niewidoczne gołym okiem, w powietrzu może gromadzić się wiele niekorzystnych dla ludzkiego organizmu zanieczyszczeń – w tym bakterii, wirusów czy metali ciężkich.

Dlaczego warto zapobiegać gromadzeniu się kurzu?

Kurz jest środowiskiem naturalnym dla rozwoju roztoczy, czyli mikroskopijnych pajęczaków. Z kolei są one silnymi alergenami, które mogą powodować u ludzi m.in. kaszel, swędzenie czy problemy związane z układem pokarmowym. Potęgują istniejące alergie, a do tego wywołują uczulenie na kurz. Podsumowując, nadmierna obecność kurzu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a najbardziej narażeni są alergicy oraz małe dzieci, które nie mają tak dużej odporności.

W związku z tym, że na powstawanie kurzu składa się tak wiele czynników, nie sposób całkowicie wyeliminować ten problem. Można jednak w zdecydowanym stopniu ograniczyć jego osadzanie się w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień. W przestrzeni mieszkalnej warto ustawić domowy oczyszczacz powietrza, który nie tylko wpłynie na komfort oddychania i pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów, ale do tego ochroni mieszkańców przed negatywnymi skutkami kurzu, bakterii, grzybów itp.

Przy użytkowaniu oczyszczacza powietrza można dostrzec wiele korzyści, m.in. lepsze samopoczucie, zwiększoną koncentrację czy zmniejszona prawdopodobieństwo zachorowania. Kolejną zaletą, na którą zwracają uwagę nasi Klienci, jest zdecydowanie mniejsza ilość kurzu w danym pokoju. Jest to niewątpliwie zasługa tego urządzenia, bowiem dzięki wbudowanym filtrom, oczyszczacz powietrza skutecznie zbiera wszystkie kurze i pyły z otoczenia – podkreśla ekspert z firmy AirClinic, zajmującej się dystrybucją oczyszczaczy powietrza do domów, firm i miejsc publicznych.

Osadzaniu się kurzu niewątpliwie zapobiegają również oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji. W związku z tym, decydując się na zakup urządzenia, warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje, a także poradzić się ekspertów, którzy dobiorą sprzęt na podstawie preferencji użytkowania.