meble drewniane
10 października 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Sekrety pielęgnacji drewna – poradnik dla początkujących

Zapadła decyzja – tym razem drewniane meble! Zależy ci przecież na czymś, co będzie służyło latami. Aby jednak rzeczywiście tak było, nie wystarczy – niestety! – jednorazowy wydatek. Drewno to szlachetny materiał i należy go traktować należycie, czyli odpowiednio pielęgnować. Jak się za to zabrać? Poniżej absolutne podstawy pielęgnacji.

Jak myć meble z drewna?

Przede wszystkim – nie nadużywając wody. O ile wilgoć otoczenia nie szkodzi tak bardzo drewnu, o tyle zbyt mokra ścierka stosowana zbyt często to nie jest dobry pomysł. Drewno nasiąka wodą i puchnie, wypacza się. W czyszczeniu drewna ważne są dwie rzeczy – regularność i delikatność. Pyłki, resztki jedzenia, ziarnka piasku czy soli – te niewielkie, niemal niewidoczne elementy stopniowo, ale skutecznie tworzą mikrouszkodzenia w warstwie ochronnej, którą pokrywa się podłogi czy meble z drewna. Zaniechanie usuwania tych drobiazgów sprawia, że drewno traci walory estetyczne i skraca się jego żywotność. A przecież urok mebli z drewna jest tak wyjątkowy, że zbrodnią byłoby doprowadzenie ich do matowości i chropowatości! Meble, które aż chce się czyścić, można znaleźć np. na www.belbazaar.pl.

Czyszczenie drewna powinno odbywać się regularnie (w zależności od potrzeb), miękkimi ściereczkami i preparatami przeznaczonymi ściśle do drewna. Należy odrzucić wszelkie „uniwersalne” środki czyszczące, a także te, które są silne lub tłuste. Delikatnie zwilżona bawełniana ścierka z dodatkiem łagodnego płynu przeznaczonego do drewna będzie wystarczająca. Po jej użyciu należy przetrzeć powierzchnię na sucho, aby zebrać nadmiar wilgoci. Jest to szczególnie ważne w przypadku mebli bejcowanych, które są najsłabiej zabezpieczone przed wilgocią. Uwaga! Jeżeli Twoje meble są woskowane, zdecydowanie rezygnujesz z wilgotnych ściereczek, usuwając zabrudzenia suchą ,szorstką ściereczką, np. kawałkiem wełnianego szalika, który zbierze zabrudzenia, a przy okazji nadmiar wosku wraz z kurzem czy innymi sladami codziennego użytkowania.

Jak konserwować meble z drewna?

Do konserwacji należy przystąpić po wyczyszczeniu i dokładnym osuszeniu powierzchni. Zastosowane odpowiedniego preparatu przywróci drewnu nie tylko blask, ale przede wszystkim warstwę ochronną, a także zakryje niewielkie ubytki i drobne rysy.

W przypadku mebli olejowanych zalecane jest konserwacja olejem do drewna –bawełnianą sciereczką rozprowadzasz olej wzdłuż słojów i pozostawiasz do wchłonięcia, możesz póżniej wypolerować powierzchnie. Do mebli woskowanych uzywasz wosku, stosując te samą procedurę co przy meblach olejowanych. W okresach grzewczych, gdy powietrze staje się suche, pamiętaj, że Twój mebel potrzebuje dodatkowej ochrony, powtarzaj olejowanie lub woskowanie częsciej, zadbaj o prawidłowy poziom wilgotności powietrza w Twoim domu.

Najważniejsze są jednak: dokładne czytanie etykiet i znajomość swojego mebla. Tak najprościej dobrać odpowiedni preparat. W razie potrzeby można zwrócić się do fachowca – pracownicy sklepu lub zakładu stolarskiego będą dokładnie wiedzieć, czym najlepiej konserwować ich wyrób.