schody
1 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Schody samonośne. Charakterystyka konstrukcji

Schody już dawno przestały być wyłącznie elementem funkcjonalnym budynku, zyskując nową pozycję w aranżacji wnętrz, gdzie obecnie coraz częściej służą jako dekoracja. Oczywiście efekt estetyczny uzyskamy wyłącznie wtedy, gdy schody będą zaprojektowane profesjonalnie, w taki sposób, by wkomponowały się wystrój domu i stanowiły przemyślane dopełnienie jego aranżacji.

Schody tradycyjne i samonośne

W budownictwie starszego typu dominowały schody betonowe, wznoszone jednocześnie z całym budynkiem i często determinujące ogólne rozmieszczenie pomieszczeń w domu. Takie schody, służące wyłącznie celom użytkowym, zajmują dużo miejsca, ich wybudowanie zawsze wiąże się ze sporymi kosztami, a ponadto wymaga uwzględnienia konstrukcji już na etapie planowania budynku.

Dużo bardziej elastycznym rozwiązaniem są schody samonośne, wykonywane najczęściej z naturalnego drewna – podpowiada nasz rozmówca z firmy Wróblewski Design. W przeciwieństwie do schodów tradycyjnych, które zawsze opierają się na ścianach nośnych i stropie, schody samonośne są niezależne od betonowych elementów budynku.

Schody samonośne, czyli jakie?

Drewniane schody samonośne nie wymagają wydzielania dużej przestrzeni na klatkę schodową. Wręcz przeciwnie – ponieważ ich konstrukcja opiera się w pełni na własnych wspornikach, mogą one stanąć nawet na środku holu czy salonu, stając się ważnym elementem dekoracyjnym.

Kolejną zaletą schodów samonośnych z drewna jest szybkość montażu i stosunkowo niewielkie koszty inwestycji. Podczas wznoszenia takiej konstrukcji nie przeprowadza się żadnych prac mokrych, co minimalizuje koszty materiałowe. Rezygnacja z użycia betonu oznacza także, że schody samonośne mogą powstać w istniejących już budynkach, a ich montaż nie wiąże się z brudnymi robotami ani mocną ingerencją w konstrukcję budynku.

Różne konstrukcje schodów samonośnych

Schody samonośne mogą opierać się o rozmaite konstrukcje, w zależności od potrzeb użytkowych i wymagań estetycznych klienta. Kiedy w budynku dysponujemy sporą przestrzenią na schody, a właścicielom zależy przede wszystkim na wygodzie, możemy wykonać klasyczne, proste schody jedno- lub dwubiegowe. W niedużych wnętrzach, gdy schody mają prowadzić na rzadziej używane piętro (np. poddasze), ale jednocześnie zachwycać swoim wyglądem, świetnie sprawdzą się schody kręte.

Niezwykle ciekawie we wnętrzach prezentują się bardziej nowoczesne schody bolcowe i dywanowe. Wewnętrzne schody bolcowe sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu. Ich stopnie mocowane są na dystansach ze stali nierdzewnej, nie wymagają policzków i zajmują naprawdę mało miejsca.

Z kolei schody dywanowe zdają się zaprzeczać siłom grawitacji. Drewniane schody dywanowe mają identyczną grubość stopni i podstopni, a montowane są bezpośrednio do ściany za pomocą metalowych kotew. Ich lekka i prosta konstrukcja doskonale wkomponuje się w minimalistyczne wnętrze, a jednocześnie zapewnia trwałość i bezpieczeństwo.