schody
2 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Schody jako element aranżacji wnętrz

Chociaż najważniejsza w schodach jest ich funkcjonalność, to nie tylko ona się liczy. Obecnie schody stanowią również istotny element wystroju. Mogą one być wykonane np. z drewna, metalu, a nawet z elementów szkła. Obecnie wybór jest bardzo duży, dlatego bez problemu można dopasować materiał i kształt do danego wystroju wnętrza. Na jaki rodzaj schodów można się zdecydować?

Rodzaje schodów

Schody można podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane oraz na ich konstrukcję. Wewnętrzne najczęściej są zrobione z drewna, które ociepla wygląd domu. Bardziej nowoczesne zawierają często elementy metalowe lub szklane. Czasem na schodach umieszcza się też wykładzinę. Z kolei stopnie w budynkach publicznych wykonuje się często z betonu lub żelbetonu.

Schody różnią się również kształtem. Jak podaje strona internetowa producenta ZIÓŁKOWSKI SCHODY, schody mogą być np.:

  • dwubiegowe zabiegowe,
  • spiralne,
  • dwubiegowe ze spocznikiem,
  • jednobiegowe łamane zabiegowe,
  • jednobiegowe,
  • trójbiegowe zabiegowe.

Kształt schodów powinno się wybierać, biorąc pod uwagę względy estetyczne, ale również wygodę użytkowania.

Wybór schodów a style aranżacyjne

Obecnie, kiedy wybór schodów jest tak duży, można bez przeszkód dopasować je do dowolnej wizji wystroju. Jakie schody pasują do danych stylów aranżacyjnych?

  • Dębowe schody to najbardziej uniwersalny rodzaj. Pasują one zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Są eleganckie, ale mogą też dodawać pomieszczeniom ciepła i przytulności.
  • Proste, drewniane schody, najlepiej w jasnym kolorze będą świetnie wyglądały we wnętrzach w stylu skandynawskim lub minimalistycznym.
  • Schody można wykonywać również z innych materiałów, np. ze szkła. Elementy tego typu będą nowoczesnym rozwiązaniem, dodającym pomieszczeniu elegancji.
  • Kolejnym materiałem, który można wykorzystać do wykonania schodów jest metal. Będzie się on dobrze prezentował we wnętrzach nieco surowych, np. takich w stylu industrialnym.

Istotny jest również kształt schodów. Powinien on zależeć zarówno od stylu wnętrza, jak i od planowanego układu pomieszczenia. Schody spiralne pozwolą zaoszczędzić miejsce, z kolei jednobiegowe sprawdzą się w wąskich wnętrzach.

Chociaż praktyczna funkcja schodów jest bardzo ważna, to ich wygląd również ma znaczenie. Zwłaszcza dla tych, którzy przywiązują dużą wagę do estetyki. Trzeba wziąć pod uwagę zarówno ich kolor, kształt, jak i materiał, z którego są wykonane. Warto dobrze przemyśleć wybór schodów, w końcu jest to inwestycja na lata.