Schody dywanowe
29 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Schody dywanowe. Charakterystyka

Nie ulega wątpliwości, iż schody stanowią dzisiaj istotny element aranżacji wnętrz. Rosnąca popularność otwartych salonów sprawia, że w domach i dwupoziomowych apartamentach schody pełnią ważną funkcję nie tylko umożliwiając komunikację pomiędzy piętrami, ale też stanowiąc centralny punkt pomieszczenia i główną jego ozdobę. Z tego powodu modne stały się fantazyjne konstrukcje samonośne, takie jak schody dywanowe. Czym się one charakteryzują?

Konstrukcja schodów dywanowych

Obecnie coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnych schodów opierających się na podporach betonowych na rzecz lekkich konstrukcji samonośnych. Przykładem takiego rozwiązania są schody dywanowe. Ich cechą charakterystyczną jest brak belek policzkowych. Konstrukcja opierająca się wyłącznie na stopniach i podstopniach połączonych ze sobą śrubami monterskimi kotwiona jest zarówno do posadzki, jak i do stropu. Tak zamontowane elementy tworzą solidną całość, która sprawia wrażenie unoszącej się w powietrzu. Jednakowy wygląd stopni i podstopni utworzonych z grubych desek przypomina opadający dywan.

Warto przy tym zaznaczyć, że pomimo wizualnej lekkości schodów dywanowych, stanowią one niezwykle wytrzymałą i stabilną konstrukcję. – Zaznacza przedstawiciel producenta schodów – firmy Wróblewski Design, która specjalizuje się w produkcji schodów i balustrad. – Sekret tkwi w zastosowaniu wysokiej jakości drewna, twardego i trwałego. Idealnie sprawdzi się tu np. popularny dąb. Tak wykonane schody będą mocne i bezpieczne w użytkowaniu.

Schody dywanowe w aranżacji wnętrz

Schody dywanowe dają niemal nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrz. Konstrukcję tę można wykorzystać niezależnie od ilości biegów. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby w swoim domu zrealizować projekt schodów dywanowych nie tylko prostych, ale również zabiegowych czy dwubiegowych ze spocznikiem. Ciekawym rozwiązaniem będą również efektowne łuki i wachlarze. Największą zaletą schodów dywanowych jest niewątpliwie ich unikalna estetyka. Wrażenie “latającego dywanu” wizualnie odciąża wnętrze, dodaje mu lekkości i finezji. Chociaż takie schody idealnie nadają się do pomieszczeń o charakterze nowoczesnym, modernistycznym czy też eklektycznym, znakomicie sprawdzą się również w bardziej klasycznej stylistyce. Sekret tkwi w rodzaju zastosowanego drewna, którego naturalna kolorystyka będzie pasowała do każdego wnętrza. Charakter aranżacji można dodatkowo wyeksponować przy pomocy odpowiednio dobranych balustrad na schody. Do nowoczesnych pomieszczeń doskonale będą pasowały lekkie barierki wykonane ze stali nierdzewnej i szkła, które dodatkowo zwiększą bezpieczeństwo korzystania ze schodów.