6 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Rynek pierwotny czy wtórny – gdzie szukać mieszkań?

Własne mieszkanie to dla wielu osób najcenniejszy składnik majątku. Jego kupno wiąże się nieraz z koniecznością zaciągnięcia kredytu, dlatego przez podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie całą sprawę dokładnie przemyśleć. Przede wszystkim należy rozważyć, jakie mieszkanie lepiej spełni nasze oczekiwania – nowe, prosto od developera, czy może z rynku wtórnego? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Rynek mieszkaniowy przeżywa obecnie bardzo solidny rozkwit. Nowe osiedla rosną jak grzyby po deszczu, oferta developerów jest więc tak rozbudowana, że znajdziemy w niej mieszkania na każdą kieszeń i dla potrzeb każdego klienta – od skromnych kawalerek po luksusowe apartamenty. Łączna ich suma to około 100 tys. rocznie. Dlaczego warto zdecydować się na któreś z nich? Argumentów za takim wyborem jest całkiem sporo, a jednym z najważniejszych jest bardzo wysoki standard nowego budownictwa, wynikający z coraz to lepszych dostępnych materiałów i technologii budowlanych oraz rosnących wymogów lokatorów. Dzięki temu współcześnie stawiane bloki mogą nam zaoferować dużo wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Kolejny solidny argument to fakt, że nowe mieszkanie w stanie deweloperskim możemy urządzić od początku do końca zgodnie z naszym pomysłem. Co prawda wymagać to od nas dodatkowych nakładów pieniędzy i czasu na wykończenie gołych ścian i podłóg, jednak będzie to i tak łatwiejsze, niż gruntowny remont i przebudowanie wnętrza starego mieszkania od samych podstaw. Nowe osiedla to również nowoczesna infrastruktura w okolicy – estetyczne budynki dookoła, nowe drogi, sklepy i tereny zielone. To istotny argument dla osób, które cenią sobie życie w przyjaznej okolicy. I choć co prawda mieszkania z rynku pierwotnego są średnio o 5-10% droższe od podobnych mieszkań z rynku wtórnego, to minus ten rekompensuje fakt, że każdy lokal objęty jest gwarancją. Wysokiej jakości mieszkania znajdziemy w ofercie firmy Adma Development.

Czy warto inwestować w mieszkanie z rynku wtórnego?

Kupno mieszkań używanych jest dość powszechną tendencją. Za rozwiązaniem tym przemawia przede wszystkim argument finansowy – mieszkania takie są tańsze, czasem różnica cen może okazać się bardzo duża. Jednocześnie jeśli myślimy o kupnie mieszkania w danej lokalizacji prędzej znajdziemy je wśród ofert z rynku wtórnego – szczególnie dotyczy to centrów miast. Wskazać można również wiele innych zalet, istotnych z punktu widzenia życia codziennego. Przykładowo – zanim zdecydujemy się na kupno lokalu w  zamieszkanego bloku możemy zbadać z kim ewentualnie będziemy sąsiadować – przy kupnie mieszkania w nowym bloku takiej możliwości nie ma. Jednak nie da się zapomnieć o wielu istotnych minusach takiego rozwiązania. To przede wszystkim niski standard budynków, szczególnie tych liczących już sobie kilkadziesiąt lat, brak współczesnych rozwiązań, otwarte osiedla. Jeśli planujemy wprowadzić się do takiego mieszkania możemy albo zaakceptować jego wystrój po poprzednim właścicielu bądź zdecydować się na kapitalny remont, który może nas kosztować dużo więcej, niż wykończenie mieszkania w standardzie deweloperskim.