Naprawa rozszczelnienia rur w przydomowej oczyszczalni
26 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rozszczelnienie rur w przydomowej oczyszczalni. Jak sobie z tym radzić?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków uważane są za bezawaryjne i niewymagające szczególnej konserwacji. Jedyną czynnością, jaką należy co pewien czas przeprowadzić jest czyszczenie osadników. Zdarza się jednak, że na skutek różnych czynników nastąpić może rozszczelnienie rur w instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków. Jakie wówczas działania należy podjąć? Chcesz się dowiedzieć, przeczytaj!

Jakie mogą być przyczyny rozszczelnienia rur?

Jeśli zdasz sobie sprawą, a nie jest to łatwe, że instalacja Twojej oczyszczalni ścieków nie jest szczelna, zacznij szukać miejsc rozszczelnienia rur i przyczyn tego faktu. Może być ich wiele. Jednymi z najczęstszych jest nieprawidłowe określenie warunków gruntowych oraz błędy podczas budowy oczyszczalni spowodowane niewystarczającym zagęszczeniem gruntu pod układanymi rurami. Osiadający grunt powoduje rozszczelnienie rur na ich łączeniu. Czasami przyczyną jest wybór niewłaściwego miejsca pod budowę oczyszczalni. Podjazdy i wjazdy do garaży narażone są na duży nacisk spowodowany ciężkimi pojazdami. Jeżeli projektant oczyszczalni tego nie przewidział, może nastąpić rozszczelnienie na połączeniu dwóch rur lub rury z kształtką. Przyczyn nieszczelności można także szukać w niedbale i niedokładnie przeprowadzonej instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków lub w nieumyślnym uszkodzeniu rury.

Dlaczego należy usuwać usterkę nieszczelności?

Nieszczelności w orurowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków mogą mieć poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jakie spustoszenie powodują ścieki, które zanieczyszczą wody powierzchniowe i dostaną się do gleby. Substancje chemiczne, bakterie i inne mikroorganizmy stanowią duże niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Mogą one spowodować poważne zatrucia pokarmowe i inne niebezpieczne choroby. Dlatego w takich sytuacjach należy jak najszybciej przeprowadzić serwis oczyszczalni ścieków.

Naprawa rozszczelnienia rur w przydomowej oczyszczalni

Najprostszą metodą usunięcia usterki jest odkopanie instalacji i ponowny montaż rozszczelnionych rur z zastosowaniem nowych uszczelek. Zdeformowane albo popękane rury lub kształtki należy wymienić na nowe. Najlepszą metodą jest jednak powierzenie prac doświadczonej firmie, zajmującej się serwisem oczyszczalni ścieków. Taką firmą jest działające w okolicach Warszawy Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodno-Ściekowej GEA-NOVA z Józefowa. Specjaliści są w stanie szybko ocenić przyczynę rozszczelnienia i przeprowadzić skuteczną naprawę. Mogą także zalecić inną metodę utylizacji ścieków, która będzie bardziej dopasowana do warunków gruntowych panujących na posesji.