rośliny
18 stycznia 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Rośliny w biurze. Czy warto wprowadzać zieleń do firmy?

Nawet najbardziej prestiżowe biurowce kojarzą się zazwyczaj z surową prostotą, minimalizmem wyposażenia oraz uniwersalną formą aranżacji wnętrza. Niestety obecność roślin to nadal rzadkość. A szkoda – zieleń to doskonały i prosty element dekoracji, który w każde pomieszczenie wnosi atmosferę świeżości i ukojenia.

Zalety zielonego

W wielu firmach wciąż pokutuje przeświadczenie o tym, że sterylna czystość i uniwersalność to podstawa poprawnej aranżacji przestrzeni. Właścicielom tak zależy, żeby wnętrze podobało się każdemu, że w konsekwencji powstaje kolejne nijakie biuro, bez charakteru i klimatu, pozbawione wszystkiego, co niepraktyczne. Nowoczesne trendy w architekturze, do których bardzo powoli przekonują się również polscy klienci nie pozostawiają wątpliwości – zielone jest modne i piękne. Proste rośliny doniczkowe zaskakujące dobrze wyglądają w surowych, biurowych pomieszczeniach. Odnajdują się zarówno w towarzystwie chłodnej bieli, betonu i szkła, jak i bardziej przytulnych jasnych barw oraz drewna. Świetnie sprawdzają się w siedzibach banków, jak i agencjach reklamowych czy pracowniach projektowych.

Nie można przy tym pomijać podstawowych korzyści płynących z obecności roślin w miejscu pracy. Standardowo warto wspomnieć o tym, że oderwanie wzroku od komputera i zerknięcie na zieleń redukuje stres, koi zmęczone oczy, pozwala się uspokoić i rozluźnić, a nawet zredukować ból głowy. Rośliny dodają każdemu wnętrzu przytulności, wprowadzają bardziej przyjazną atmosferę – wymienia specjalista studia Interbiuro zajmującego się projektowaniem i adaptacją przestrzeni w firmach.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że obecność roślin oczyszcza powietrze z drobnoustrojów chorobotwórczych i grzybów. Eliminuje też powszechnie spotykany w biurach problem, czyli kurz oraz inne pyły emitowane przez sprzęt biurowy tj. drukarki. Liście roślin pochłaniają ich część. Dodatkowo różnego rodzaju badania wykazują, że we wnętrzach, w których rośliny stanowią element wyposażenia, produktywność pracowników wzrasta nawet o 15%. Zielone relaksuje mózg i zwiększa kreatywność!

Jakie rośliny do biura?

Żeby troska o rośliny w biurze nie przysłoniła codziennej pracy warto poszukać tych bardziej wytrzymałych, którymi nie trzeba się często zajmować. Najlepiej sprawdzą się te odporne na wilgoć i przeciągi. Dobrze, jeżeli będzie je można podlewać raz na tydzień lub rzadziej.

W wyborze roślin może również pomóc miejsce w biurze, w którym mają zostać ustawione, lub klimat panujący w budynku. Częsty kontakt ze słońcem spokojnie wytrzyma kroton i kaktus. Miejsca zacienione i chłodniejsze są idealne dla filodendronów, paproci i figowców, a te wilgotne – m.in. dla begonii królewskich.

Jeszcze jednym rozwiązaniem jest zielona ściana. Chociaż to rozwiązanie generuje o wiele większe koszty niż wyprawa do kwiaciarni po paprotki, to cieszy się coraz większym uznaniem w siedzibach firm i biurach. Dobrze zaprojektowana jest formą ogrodu wertykalnego, wyposażonego w automatyczne nawodnienie. Stanowi samowystarczalny element zielonej architektury, który dobrze wygląda zarówno w nowoczesnych jak i bardziej tradycyjnych wnętrzach.

Korzyści płynące z obecności zieleni w miejscu pracy są ogromne. Warto zadbać o zakup odpowiednich roślin lub projekt uwzględniający kwiaty w biurowych przestrzeniach. Można w tym celu skorzystać z usług profesjonalnej firmy projektowej, zajmującej się aranżacją wnętrz. Specjaliści kreatywnie, w oparciu o najnowsze trendy i upodobania klienta są w stanie zaaranżować otoczenie w pracy nie tylko praktycznie, ale przede wszystkim pięknie i w oparciu o ponadczasowe trendy – podsumowuje specjalista firmy Interbiuro.