25 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Rośliny dwuletnie w Twoim ogrodzie – co warto o nich wiedzieć?

Sposobem na piękny ogród są rośliny odpowiednio dobrane do poziomu pH podłoża oraz nasłonecznienia. Regularne nawożenie to coś, co pozwala im zdrowo oraz obficie kwitnąć. W zależności od tego, czy chcesz wysiewać rośliny co roku lub rzadziej, do dyspozycji masz jednoroczne oraz dwuletnie. Poznaj różnice między nimi i wybierz swoich ogrodowych faworytów.

Czy każdy ogród wymaga nieustannej uwagi od jego właściciela i poświęcania wszystkich wolnych chwil na pielęgnację? Niekoniecznie. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z uprawą oraz pielęgnacją roślin, możesz ułatwić sobie zadanie, zaoszczędzić czas i nie zaburzyć przy tym estetyki ogrodu. Takim rozwiązaniem jest hodowla roślin dwuletnich.

Rośliny dwuletnie a jednoroczne do ogrodu

Skąd wzięła się nazwa „rośliny dwuletnie”? Wynika ona z tego, że w pierwszym roku rośliny tworzą wyłącznie liście, najczęściej jako nieduża rozeta tuż nad ziemią. W tej postaci mogą przetrwać zimę, żeby w drugim roku zakwitnąć i stworzyć nasiona. Ujmując prościej – cykl życia roślin dwuletnich jest wydłużony, ponieważ wegetują one dwa razy. Dzięki temu nie musisz ich sadzić co roku. Natomiast rośliny jednoroczne żyją wyłącznie przez jeden okres wegetacyjny, czyli w ciągu jednego roku zakwitają i później obumierają.

Rośliny dwuletnie – poznaj popularnych przedstawicieli tej grupy

Wśród często sadzonych roślin dwuletnich w ogrodzie znajdziesz zarówno byliny (rośliny wieloletnie z częściami nadziemnymi zanikającymi w czasie zimy), jak również kwiaty ozdobne. Chcesz posadzić w swoim ogrodzie dwulatki? Oto kilka gatunków, które warto wziąć pod uwagę:

  • goździki brodate, dzwonki ogrodowe, dziewanny, bratki (fiołki) – to rośliny dwuletnie, które upodobały sobie nasłonecznione stanowiska w ogrodzie; możesz je sadzić na rabatach, w skrzynkach i donicach;
  • niezapominajka błotna – jak wskazuje nazwa, lubi wilgotne gleby, bogate w azot; dostarczysz go roślinie za pomocą wieloskładnikowego nawozu mineralnego do roślin kwitnących Ziemovit;
  • naparstnica purpurowa – okazała (dochodzi do 1,2 m wysokości) bylina o fioletowych dzwonkowatych kwiatach; dobrze rozwija się zarówno w słońcu, jak i zacienionych miejscach w ogrodzie. Naparstnice mogą atakować szkodniki takie jak mączniak prawdziwy, dlatego decydując się na ich uprawę, zaopatrz się w odpowiedni środek, taki jak Siarkol Extra 80WP. Zacienione miejsca lubi także wieczornik damski.

Rośliny dwuletnie – sadzenie i pielęgnacja

Rośliny dwuletnie nadają się do sadzenia wokół oczek wodnych i na rabatach. Dwulatki należy wysiewać od maja do sierpnia. Zwróć też uwagę, że nie wszystkie rośliny dwuletnie są przeznaczone do wysiewania w jednym terminie:

  • od maja do pierwszej dekady czerwca – wysiewaj malwę, dziewannę, naparstnicę i goździk ogrodowy;
  • druga dekada maja do drugiej dekady czerwca to czas dla goździka brodatego, laka pachnącego oraz miesięcznicy letniej;
  • od czerwca do pierwszej połowy lipca to pora na wysiewanie niezapominajek i stokrotek;
  • w lipcu i sierpniu wysiewaj bratka.

Pamiętaj, że młode siewki są szczególnie wrażliwe na chwasty, dlatego oprócz stosowania nawozów płynnych trzeba regularnie usuwać niechcianych gości, stosować środki chwastobójcze, spulchniać glebę oraz podlewać rośliny. Podczas jesieni warto wzbogacić podłoże o kompost, który podniesie odporność roślin przed nastaniem zimy.

Wysokiej jakości ziemię i nawozy przeznaczone dla dwuletnich oraz jednorocznych roślin do Twojego ogrodu znajdziesz w ofercie Ziemovit.