Rolety zewnętrzne
1 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rolety zewnętrzne jako element zabezpieczenia antywłamaniowego budynku 

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet i są chętnie montowane ze względu na to, że gwarantują skuteczną ochronę przez promieniami słonecznymi, osłaniają wnętrze przed wzrokiem przechodniów, a także ograniczają uciekanie ciepła z budynku. Wiele osób decyduje się na montaż rolet zewnętrznych również po to, by czuć się bezpieczniej. Czy jednak rzeczywiście chronią one przed włamaniem?

Czy rolety zewnętrzne chronią przed włamaniem? 

Niepodważalnym faktem jest, że wielu włamywaczy i złodziei dostaje się do wnętrza domu przez okno, zwykle korzystając z nieobecności właścicieli. Policyjne statystyki nie napawają optymizmem, a liczba włamań ciągle rośnie, zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i dużych miastach takich jak Poznań czy Szczecin. Rolety zewnętrzne są uważane za jedną z metod dodatkowego zabezpieczenia domu przed włamaniem. Czy słusznie?

W jaki sposób rolety zewnętrzne zabezpieczają nas przed złodziejami czy włamywaczami? Przede wszystkim stanowią dodatkową barierę, co może zniechęcić potencjalnych intruzów. Im solidniejsza roleta, tym dłużej będzie stawiać opór, a szanse, że sąsiedzi lub przechodnie usłyszą hałas i zawiadomią policję, znacznie rosną. Wysokiej jakości rolety są wykonane z grubych profili aluminiowych i wyposażone w rygiel. By oparły się próbom demontażu, prowadnice muszą być porządnie zakotwione w murze (nie styropianie) i solidnie osadzone.

Rolety zewnętrzne mogą ochronić szybę przed stłuczeniem, np. rzuconym kamieniem, lub wydłużyć czas, jaki włamywaczowi zajmie otworzenie okna, ale pełnią również bardziej prozaiczną rolę, a mianowicie skutecznie uniemożliwiają zajrzenie do wnętrza domu. Warto wiedzieć, że złodzieje często przed włamaniem robią rekonesans, sprawdzając, czy ktoś jest w środku oraz czy wyposażenie wnętrza jest luksusowe. Opuszczając rolety wieczorem lub na czas wyjazdu, zwiększamy zatem szansę na uniknięcie włamania. Zdecydowanie warto zatem je zamontować, wybierając przy tym modele wysokiej jakości, dostępne m.in. w ofercie firmy Rotombud, sprzedawcy okien i rolet w Szczecinie.

Czym wyróżniają się rolety antywłamaniowe? 

Rolety antywłamaniowe są specjalnym rodzajem rolet zewnętrznych, spełniających wyśrubowane wymagania określone unijnymi normami. Dzięki wzmocnionej konstrukcji charakteryzują się zwiększoną odpornością na włamanie – np. rolety najwyższej, szóstej klasy wytrzymują 15 minut prób włamania z użyciem wiertarki czy piły. Takie osłony okienne są jednak znacznie droższe i oczywiście nie gwarantują całkowitej ochrony.