rolety a zaluzje aranzacja okna zaluzje drewniane
22 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Rolety czy żaluzje – który typ osłon okiennych wybrać?

Rolety i żaluzje stanowią perfekcyjne rozwiązanie na dostosowanie odpowiedniej ilości promieni słonecznych, wpadających do pomieszczenia. Nie mniej ważną funkcją jest zagwarantowanie domownikom prywatności i wolności od wścibskich spojrzeń z zewnątrz. Mogą stanowić samodzielną aranżację okienną lub kompozycję wraz z firankami i zasłonami. Co będzie dogodniejszym rozwiązaniem: żaluzje czy rolety?

Styl oraz design

Design osłon okiennych powinien być dopasowany do stylu, w jakim utrzymane jest całe wnętrze. Żaluzje mają minimalistyczną formę, dzięki czemu są uniwersalne. Można je dostać w wersjach z wąskimi i szerokimi listewkami. Prawdziwym trendem są żaluzje drewniane, idealne do skandynawskich wnętrz, ale też wpisujące się do pomieszczeń, w których zastosowano ekologiczne rozwiązania.

Ciekawym pomysłem są żaluzje skóropodobne, które staną się ciekawym elementem industrialnych, nowoczesnych mieszkań oraz kobiecych wnętrz w stylu glamour.

Ekspert z firmy Lechrol, montującej żaluzje, rolety i moskitiery, o wzornictwie rolet mówi w następujący sposób:

-Na rynku występuje szeroka gama rodzajów i wzorów rolet. Najprostsze świetnie uzupełnią wnętrze w każdym stylu, nie zaburzając już istniejącej aranżacji pomieszczenia. Do pokojów dziecięcych można wybrać kolorowe rolety w wyraziste, czasami bajkowe motywy. Natomiast, sama roleta również może stanowić ozdobę, w takim przypadku najlepiej zdecydować się na roletę wenecką lub rzymską.

Blokowanie promieni słonecznych

Najważniejszą funkcją zarówno rolet, jak i żaluzji jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczenia. Żaluzje, dzięki regulacji lamelek są pod tym względem bardzo efektywne. Rolety jednak wcale od nich nie odbiegają.

Nowoczesne rolety posiadają pokrywę z warstwy perłowej, która odbija promienie słoneczne. Według indywidualnych preferencji konsument ma możliwość wyboru rolety z lekką przepuszczalnością światła, albo całkowicie blokującej ich dostęp do wnętrza mieszkania. Częstym wyborem jest roleta dzień – noc, pozwalająca na sterowanie naświetleniem danego pomieszczenia.

Materiał

Wybór między roletami a żaluzjami może się odbywać na podstawie wykorzystanego materiału. Dostępne są rolety z materiałów naturalnych, np. bawełny lub lnu, albo tkanin syntetycznych poliamidowych i poliestrowych. Pokrycie materiału specjalnym specyfikiem pozwala na łatwe czyszczenie rolet.

Klasycznie żaluzje wykonuje się z aluminium, ale jest to materiał, który szybko się nagrzewa. Lepszym wyborem będą żaluzje z tworzyw sztucznych, drewna oraz materiałów skóropodobnych.