Rolety zaluzje oslony okienne
13 lutego 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Rolety czy żaluzje – jakie osłony okienne wybrać?

Jak dobrać osłony okienne do pomieszczenia? Lepiej kupić rolety czy żaluzje? Takie pytania zadaje wiele osób szukających odpowiedniej oprawy dla swoich okien. Z jednej strony chodzi o funkcjonalność, poczucie prywatności i regulację poziomu nasłonecznienia pomieszczeń, z drugiej o estetykę. Tymczasem zarówno rolety, jak i żaluzje są projektowane tak, żeby były i praktyczne, i  ładne, tym trudniej więc wybrać. Co warto wziąć przy tym pod uwagę?

 

Rolety czy żaluzje – najważniejsze kryteria wyboru

Wybierając do osłony okienne do swojego domu, warto wziąć pod uwagę kilku ważnych kwestii:

  • regulacja poziomu nasłonecznienia – wśród rolet możesz znaleźć zarówno takie, które przepuszczają dużo światła dziennego (np. typu dzień-noc), jak i całkowicie zaciemniające. Te ostatnie mogą być dodatkowo pokryte warstwą odbijającą światło słoneczne, co powoduje mniejsze nagrzewanie się pomieszczeń. Żaluzje nawet całkowicie zamknięte, nie będą w stanie tak zaciemnić pomieszczenia, jak wspomniane rolety. Przez drobne szpary między szczebelkami zawsze będzie się przedostawać trochę światła. Z drugiej strony jednak dają większą możliwość stopniowania poziomu zaciemnienia;
  • poziom prywatności – osłony okienne mają też za zadanie odgradzać wnętrze naszego domu od oczu przechodniów. Rolety świetnie się sprawdzają w tej roli, kiedy są zasłonięte. Jednak większość z nich przepuszcza wtedy zbyt mało światła. Tymczasem żaluzje, nawet kiedy są spuszczone, ale w pełni otwarte, zapewniają prywatność, przepuszczając jednocześnie sporo światła;
  • estetyka – tutaj w grę wchodzi przede wszystkim kwestia gustu. Jednym bardzie podobają się rolety, innym żaluzje;
  • jakość wykonania i cena – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rolety, czy żaluzje, zawsze wybieraj to solidnie wykonane, a jednocześnie rozsądnie wycenione. Właśnie takie zamówisz w firmie Doormir z Garwolina.

 

Jakie osłony okienne wybrać?

Chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie, musisz ustalić, na czym najbardziej Ci zależy. Jeśli na przykład nie możesz spać w pomieszczeniu, które nie jest całkowicie zaciemnione, a w ciągu dnia chcesz mieć całkowicie odsłonięte okna, to najlepsze będą rolety.

 

Żaluzje lub rolety typu dzień-noc są natomiast niezastąpione w pomieszczeniach, które chcesz chronić przed oczami przechodniów. Mogą być stale spuszczone, a mimo to zapewniają dużą dozę prywatności.

 

Można więc śmiało stwierdzić, że na pytanie, czy lepiej wybrać rolety, czy żaluzje, nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Oba rozwiązania są praktyczne, a decyzja powinna być oparta o indywidualne preferencje.