duże okna w salonie
13 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rola naturalnego światła w aranżacji wnętrz. O czym warto pamiętać przy projektowaniu pomieszczeń?

Wszyscy wiemy, że do życia potrzebujemy światła słonecznego. Słońce jest niezbędne między innymi do syntezowania witaminy D, ale korzyści z kontaktu z jego światłem odczuwamy też na bardziej świadomym poziomie. Naturalne oświetlenie wpływa na nasz nastrój, na odbiór otaczającej przestrzeni, na poziom naszej energii i zdrowie. W jesiennych i zimowych miesiącach odczuwamy brak słońca i tęsknimy do chwili kiedy dzień będzie dłuższy.

Coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach – zadbajmy, by były jasne i słoneczne

Postęp technologiczny sprawił, że produkowane obecnie okna mają bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, co pozwala na stosowanie przeszkleń o znacznej powierzchni. O czym pamiętać podczas projektowania domów mieszkalnych i budynków użytkowych, by maksymalnie wykorzystać potencjał okien?

Już na etapie projektowania domu trzeba brać pod uwagę przyszły sposób wykorzystania poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu będzie możliwe odpowiednie usytuowanie ich względem stron świata. Jadalnia i pokoje dziecięce powinny być najlepiej doświetlone naturalnym światłem, toteż warto zadbać o to, by nie znajdowały się na północnej ścianie budynku. Pomieszczenia na poddaszu można doświetlać za pomocą świetlików, okien dachowych lub lukarn, które nie zapewniają jednak widoków; takie wnętrza sprawdzą się w funkcji sypialni małżeńskich i pracowni, w których widok z okna nie jest kluczowy. W pokojach dziecięcych, gdzie toczy się życie dziecka zadbajmy o to, by mogło zobaczyć świat na zewnątrz, a nie tylko chmury. W pokoju do pracy niewskazane jest ostre światło. Dobrze przemyślane decyzje będą procentować w przyszłości, dlatego zaplanowanie pomieszczeń najlepiej powierzyć doświadczonemu architektowi.

Jak doświetlić pomieszczenia światłem słońca?

Szukając wskazówek dotyczących aranżacji wnętrz, warto słuchać specjalistów. Architekci chętnie dzielą się swoją wiedzą. We wpisie na blogu Pracowni Projektowej Bozart znaleźliśmy kilka zasad doświetlania wnętrz światłem naturalnym.

  1. Prawidłowa proporcja powierzchni przeszkleń do podłogi wynosi 1:8.
  2. Odległość górnej krawędzi okna od sufitu nie powinna przekraczać 20-30 cm.
  3. Na ilość światła w pomieszczeniu wpływa bardziej wysokość niż szerokość okien.

Aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne we wnętrzach, warto wybierać wysokie okna, a w razie potrzeby zamówić stolarkę o niestandardowych wymiarach. Na stopień nasłonecznienia pomieszczeń istotnie wpływają wszelkie podziały i szprosy, których najlepiej jest unikać, gdy okna są niewielkie. Na ilość światła we wnętrzach wpływają też dekoracje okienne, dlatego warto z rozwagą dobierać zasłony, firany, rolety itp.