system klimatyzacyjny oczyszczający powietrzesystem klimatyzacyjny oczyszczający powietrze
10 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Rola klimatyzacji w podnoszeniu jakości powietrza

Powietrze, którym oddychamy, choć zabrzmi to banalnie, jest podstawowym warunkiem naszego życia. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, jak jego jakość wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na kondycję zdrowotną organizmu. Dlatego dbałość o jak najlepszą czystość powietrza staje się priorytetem. Dowiedz się, jak mogą w tym pomóc systemy klimatyzacji wnętrz.

Czym jest system klimatyzacyjny w paru zdaniach?

Świeże powietrze o odpowiedniej wilgotności  i odczuwanie miłego chłód  to warunki wydajnej pracy i udanego odpoczynku. Takie okoliczności zapewnia dobrze funkcjonująca klimatyzacja. Jest ona zespołem urządzeń umożliwiających utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, bez konieczności jego wymiany. Jak podkreślają pracownicy firmy instalatora systemów klimatyzacyjnych Nordinox z Gdańska, optymalne warunki we wnętrzach to temperatura od 23 do 26°C oraz wilgotności w przedziale 40-60%. W takich okolicznościach klimatycznych użytkownicy czują się najbardziej komfortowo i są zdolni do efektywnej pracy i odpoczynku. Klimatyzacja oprócz funkcji chłodzenia ma także zdolności ogrzewania pomieszczeń i utrzymywania temperatury we wnętrzach na stałym poziomie, co stanowi doskonałe rozwiązanie proekologiczne.

Oczyszczanie powietrza poprzez filtrowanie

Należy także zwrócić uwagę na zdolność klimatyzacji do oczyszczania powietrza. Instalacje klimatyzacyjne eliminują z powietrza kurzu, pyły oraz smog, które według wszystkich badań medycznych przyczyniają się do wielu schorzeń i chorób cywilizacyjnych. Dzięki wydajnym filtrom klimatyzacja oczyszcza powietrze we wnętrzach ze szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów i alergenów. Zapewnia to bezpieczne przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych i zdecydowanie poprawia samopoczucie. Dzięki urządzeniom klimatyzacyjnym nie ma konieczności otwierania okien, co w wielu sytuacjach daje ochronę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz i przed hałasem.

Jonizowanie powietrza

Montaż klimatyzacji zapewnia jonizowanie powietrza w pomieszczeniach. Powietrze po oczyszczeniu przez system klimatyzacyjny zawiera dużo jonów ujemnych, które mają zdolność neutralizowania jonów dodatnich. Te zaś zwane potocznie elektrosmogiem, wytwarzane są przez urządzenia elektroniczne i przyciągają kurz, bakterie, wirusy, roztocza, a także zarodniki pleśni i grzybów. Jony ujemne łączą się z jonami dodatnimi i skutecznie je neutralizują. Dzięki temu szkodliwe elementy powietrza opadają na podłogę i nie zagrażają naszemu zdrowiu.