klimatyzacja
23 marca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Rola instalacji klimatyzacyjnych w obiektach budowlanych

Klimatyzacja już jakiś czas temu straciła status luksusowego udogodnienia dla najbogatszych i stała się niemal standardowym wyposażeniem wszelkiego rodzaju obiektów – sklepów, centrów handlowych, obiektów sportowych, klubów, urzędów, szpitali… W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji we własnym domu. Wbrew pozorom klimatyzacja nie jest jedynie chwilową fanaberią, lecz istotnym udogodnieniem, które wpływa nie tylko na komfort przebywających w jej zasięgu osób, ale również stan techniczny samego budynku.

Chłód w środku lata

Podstawową funkcją klimatyzacji jest schładzanie powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Oczywiście, chłód w pokoju czy biurze jest bardzo przyjemny w czasie dotkliwych, letnich upałów, jednak przyjemność nie jest jedynym powodem, dla którego warto zainwestować w klimatyzację. – Udowodniono naukowo, że przy wysokim temperaturach znacząco spada aktywność ludzkiego mózgu – mówi przedstawiciel firmy Wroterm – Czujemy się wtedy rozleniwieni, mamy problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem. Spowodowane jest to tym, że w czasie wytężonej pracy umysłowej, mózg wydziela duże ilości ciepła, którego musi się pozbyć. Jeśli w otoczeniu panuje wysoka temperatura, nasz organizm nie może poradzić sobie z nadmiarem ciepła w innym sposób, niż spowalniając swoją aktywność. Z tego właśnie powodu klimatyzacja obecna jest powszechnie w biurach i innych miejscach pracy. Warto jednak pamiętać, żeby zachować umiar – maksymalna różnica między temperaturą wewnątrz i poza obiektem budowalnym powinna wynosić 6 stopni Celsjusza. Większa różnica powoduje osłabienie układu odpornościowego i może być przyczyną poważnych infekcji.

Oczyszczanie powietrza

W klimatyzatorach znajdują się filtry, których zadaniem jest wyłapywanie znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń, między innymi drobin kurzu oraz drobnoustrojów. Z tego powodu klimatyzacja w znaczący wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Ma to również bardzo istotny wpływ na samopoczucie osób przebywających w pobliżu. Należy pamiętać, że dla pełnej efektywności konieczne jest regularne oczyszczanie klimatyzacji – w przeciwnym wypadku stanie się ona siedliskiem drobnoustrojów, które będą się w niej rozwijać, stwarzając kolejne zagrożenie dla otoczenia.

Wpływ na otoczenia

Żyjące w powietrzu drobnoustroje mogą mieć szkodliwy wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na nasze najbliższe otoczenia – przy zbyt dużej wilgotności powietrza mogą wnikać w ściany i meble i rozwijać się w nich, prowadząc do uszkodzenia ich struktury. Klimatyzacja pomaga w zminimalizować tego typu zagrożenie