taśmy do systemów suchej zabudowy
26 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rola i znaczenie taśm w systemach suchej zabudowy

Nowoczesna sztuka budownictwa zakłada stosowanie różnego rodzaju rozwiązań, które służą do łączenia poszczególnych elementów. Na tle klejów, zapraw, tradycyjnych śrub oraz gwoździ wyróżniają się taśmy wykorzystywane w systemach suchej zabudowy, czyli takiej, która nie wymaga mokrej zaprawy. Jakie rodzaje taśm są dostępne na rynku i jakie właściwości wykazują? Szczegółowe informacje na ten temat zostały przedstawione poniżej.

Do czego służą taśmy do suchej zabudowy?

Taśmy wykorzystywane są w budownictwie do łączenia elementów w tzw. suchej zabudowie, która nie wymaga mokrej zaprawy. Najczęściej stosowane są one do łączenia płyt kartonowo-gipsowych, z których powstają ścianki działowe czy podwieszane sufity. Są używane nie tylko w celu trwałego połączenia płyt, ale wzmacniają całą konstrukcję, jak również poprawiają jej stabilność.

Co istotne, jak wyjaśniają pracownicy z firmy DUO, która jest producentem taśm samoprzylepnych, ich właściwości pozwalają nie tylko łączyć części do suchej zabudowy, ale stanowią również doskonały czynnik izolacyjny. Powszechnie wykorzystuje się je na przykład do uszczelniania rur, przewodów kanalizacyjnych czy klimatyzacyjnych.

Wybierając konkretny rodzaj taśm do suchej zabudowy, pod uwagę warto brać dodatkowe właściwości tego materiału. Niektóre są ogniotrwałe albo odporne na działanie wody.

Rodzaje taśm do suchej zabudowy

Stosowanie taśm do suchej zabudowy jest standardem we współczesnej sztuce budownictwa. Tego rodzaju metodę łączenia docenia się nie tylko za dobre i trwałe efekty pracy. Bez względu na wybrany rodzaj taśm, wszystkie produkty tego typu są łatwe w montażu, ponieważ są samoprzylepne. Ponadto ich zaletą jest atrakcyjna cena, jeśli porówna się ją z wydatkami, jakie trzeba ponieść na innego typu łączniki.

Największą popularnością w budownictwie cieszą się taśmy do systemów suchej zabudowy papierowe. Wybierać można również te z włókna szklanego, które jest materiałem niepalnym. Na rynku dostępne są również taśmy akustyczne, które dodatkowo rozpraszają drgania akustyczne albo taśmy spoinowe siateczkowe lub narożnikowe z metalową wstawką dla wzmocnienia ich trwałości.

Taśmy do suchej zabudowy należy wybierać, uwzględniając materiał, który ma być łączony czy izolowany, jak również warunki, w jakich zostaną zastosowane. W dobrych sklepach, które mają tego rodzaju asortyment, pracują fachowcy, którzy służą profesjonalnym doradztwem. Dzięki temu każdy etap budowy może przebiec przy wykorzystaniu najlepszych rozwiązań.