swietlki okna dachowe ogniowe
16 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Rola i znaczenie świetlików dachowych

Szereg badań naukowych potwierdza, że naturalne światło ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Poprawia nasze samopoczucie, poprawia wydajność psychofizyczną, wspomaga koncentrację i aktywność intelektualną. W niektórych budynkach i innych obiektach nie ma możliwości zaprojektowania okien w ścianach lub światło słoneczne wpadające przez nie jest wciąż niewystarczające. Sposobem na doświetlenie pomieszczeń, w których brakuje naturalnego światła, są świetliki dachowe w różnych odsłonach.

Rodzaje świetlików dachowych

Świetliki dachowe służące doświetlaniu pomieszczeń, w których brakuje naturalnego światła, można podzielić na różne kategorie według różnych kryteriów. To na przykład świetliki z blachy stalowej ocynkowanej, czy z laminatu poliestrowego, świetliki stałe, świetliki otwierane ręcznie i świetliki otwierane elektrycznie, świetliki na podstawie prostej i świetliki na podstawie skośnej, świetliki pojedyncze, podwójne, potrójne, czy całe pasma świetlne. Przeglądając ofertę firmy specjalizującej się w doświetlaniu pomieszczeń światłem naturalnym Gulajski z Kopienicy w okolicach Gliwic, wybierać możemy spośród różnych konfiguracji świetlików kalenicowych, aluminiowych, stałych, otwieranych, do przewietrzania, z funkcją wyłazu, z lampą, gąsienicowych i wspomnianych już pasm świetlików, które producent dopasowuje do konstrukcji dachu.

Przykład ciekawego rozwiązania — świetliki dachowe z przegrodami ogniowymi

Obowiązujące w Polsce przepisy przeciwpożarowe wymagają, aby budowane obiekty miały systemy wspomagające zabezpieczenia przed pożarem. Ich zadaniem jest zapobieganie rozszerzaniu się pożaru. W tym kontekście szczególną uwagę przykuwają świetliki z przegrodami ogniowymi (klasa odporności ogniowej E30 i EI30) montowane w świetlikach punktowych i pasmach świetlnych. Świetliki z przegrodami ogniowymi muszą być wykonane z atestowanych materiałów konstrukcyjnych i zostać fachowo zamontowane; potrzebna jest prawidłowa dokumentacja ochrony przeciwpożarowej. Konstrukcje wewnętrznych przegród ogniowych montowanych pod świetlikiem firmy z okolic Gliwic, którym się przyjrzeliśmy, wykonywane są  w systemie profili stalowych nierdzewnych i ocynkowanych. Profile lakieruje się proszkowo na dowolny kolor wg palety RAL. Przeszklenie wykonuje się ze szkła mlecznego podwójnego, a pokrycie świetlika z poliwęglanu komorowego. Warto na koniec wspomnieć też o tym, że istotne są detale, np. warstwa uszczelniająca (wełna mineralna zamknięta blachą stalową), niezbędne klocki dystansowe, profile dociskowe, kątowniki mocujące przegrodę do konstrukcji, czy wszelkie łączniki.