19 maja 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje źródeł światła
5 (100%) / 1 głosów

Rodzaje źródeł światła

Na to, jak nasz ogród będzie się prezentował po zmroku i na ile wygodnie będziemy mogli z niego korzystać spory wpływ ma rodzaj zastosowanego oświetlenia. Projektowanie oświetlenia ogrodowego należy zacząć jeszcze przed zakładaniem samego ogrodu, aby uniknąć niszczenia nasadzeń i trawników przy wkopywaniu w ziemię kabli zasilania sieciowego. Jeśli ogród już istnieje warto sięgnąć po oświetlenie solarne, które bez problemu umieścimy tam gdzie jest nam potrzebne, bez dewastacji zieleńca. Przede wszystkim określić trzeba jak długo w ciągu doby będzie nam potrzebne światło w ogrodzie i w jakiej jego części. Jakiego źródła światła użyć i jakie są jego rodzaje?

Żarowe źródła światła

Żarowe źródła światła, a więc popularne halogeny, nadają się na przykład tylko do miejsc krótko oświetlanych. Z kolei miejsca oświetlane przez większość nocy muszą mieć już lampy rtęciowe, świetlówki kompaktowe czy lampy sodowe. Zużywają one o wiele mniej energii niż źródła żarowe, a przy tym charakteryzują się znacznie większą żywotnością. Obecnie jednak najkorzystniejszą pod wieloma względami jest technologia LED. Poza tym kluczowa jest też sama barwa światła. Różne źródła światła mogą bowiem emitować światło barwy zimnej, neutralnej lub ciepłej. W przypadku roślin najlepiej sprawdza się światło zbliżone do naturalnego.

Halogeny to żarowe źródła światła w ogrodzie, które doskonale można ukryć. Dobrze oddają barwy, a więc wykorzystywane są przede wszystkim wszędzie tam, gdzie potrzebne jest światło neutralne, a więc w okolicach kwietników czy klombów. Niektóre halogeny posiadają własne odbłyśniki, które emitują wiązkę światła o określonym kącie rozsyłu.

Czy to najlepsze rozwiązanie?

Niestety halogeny są mało żywotne, a przy tym raczej niewydajne. Zamiast nich często stosowane są więc świetlówki kompaktowe, które są źródłami światła bardzo energooszczędnymi. Emitują światło o różnej barwie, a więc mają dość szerokie zastosowanie. Oprócz nich w ogrodzie wykorzystywane są jeszcze lampy sodowe, rtęciowe oraz metal-halogenkowe. Nazywa się je często wyładowczymi źródłami światła. Stosowane są głównie do iluminacji dużych obiektów oraz obszarów, które potrzebują długiego czasu oświetlenia. Są one energooszczędne i wytrzymałe. Szczególnie dobrze w ogrodach sprawdzają się lamy metal-halogenkowe, które są bardzo wydajne, a ponadto doskonale oddają kolory. Prawdopodobnie jednak najlepszym rozwiązaniem są lampy LED, które cechują się nie tylko bardzo długą żywotnością, ale też zróżnicowaną temperaturą barwową. Można zatem dobrać lampy o zimnej lub ciepłej barwie światła, w zależności od preferencji i miejsc, w których będą użyte.

Źródła zasilania

Jednak nie tylko rodzaje źródeł światła mają znaczenie przy projektowaniu oświetlenia do ogrodu. Równie ważny jest rodzaj zasilania. Jeśli decydujemy się na zasilanie sieciowe mamy możliwość zapalania światła o dużej mocy i w dowolnym momencie dnia. Jednak wiąże się to z bardzo kosztowną instalacją, jak również koniecznością dewastacji już istniejącego ogrodu. Co więcej, przy zmianie koncepcji ogrodu może zachodzić potrzeba przeniesienia całej instalacji w inne miejsca. Jeśli zatem korzystamy z oświetlenia w ogrodzie po zmroku to warto rozważyć instalacje solarne. Nowoczesne moduły solarne połączone w wydajnymi akumulatorami sprawiają, że lampy solarne mają wydajność świecenia nawet do 20 godzin. Zawsze można je również bez problemu przenieść w inne miejsce bez konieczności niszczenia ogrodu.

Właściwości i rodzaje solarnych lamp ogrodowych można sprawdzić, zapoznając się z ofertą takich firm jak np. Aurora-Garden.