10 stycznia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje zaworów grzejnikowych

Grzejniki pozwalają na ogrzanie pomieszczeń w domu lub innym obiekcie. Są one szczególnie potrzebne zimą, kiedy na dworze często można odnotować niskie temperatury powietrza. Grzejnik to przeważnie wymiennik cieplny typu woda-powietrze lub para-powietrze i jest on elementem centralnego układu ogrzewania. Jednak, aby działał on w prawidłowy sposób, należy odpowiednio dobrać zawory.

Czym jest zawór grzejnikowy?

W sklepach można zauważyć ogromny wybór różnego rodzaju grzejników. Należy dopasować je do danego pomieszczenia. Różnią się one przede wszystkim wyglądem, sposobem zasilania oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Kaloryfery mogą być wyprodukowane z żeliwa, zgrzewanych płyt stalowych oraz aluminium.

Warto wiedzieć, że pracę grzejników regulują zawory. To właśnie dzięki nim możliwe jest wykorzystanie ich efektywnej pracy do ogrzania danego pomieszczenia bez niepotrzebnych strat energii. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć jakie rodzaje zaworów są wyróżniane i który najlepiej dobrać do danego rodzaju grzejnika. – mówi pracownik firmy Vero, która już od 2003 roku zajmuje się sprzedażą produktów z zakresu techniki grzewczej i sanitarnej.

Jakie rodzaje zaworów grzejnikowych są wyróżniane?

Bardzo istotne jest uświadomienie sobie, że zawory grzejnikowe będą spełniały swoje funkcje jedynie wtedy, gdy się je prawidłowo dobierze do rodzaju grzejnika. Jednym z podstawowych podziałów tych elementów jest ten ze względu na sposób oraz zakres ich działania. Wyróżnia się:

  • zawory regulacyjne, które inaczej nazywane są manualnymi. To dzięki nim możliwe jest samodzielne, ręczne dostosowanie temperatury grzejnika. Jest to dość wygodny sposób, gdyż w każdej chwili można regulować temperaturę i dopasować ją do warunków panujących w danym pomieszczeniu. Wyróżnia się ich dwa rodzaje – z pojedynczą lub podwójną regulacją.
  • zawory odcinające, których zadaniem jest otwieranie lub też zamykanie drogi przepływu. Są one sterowane przy pomocy pary wodnej, oleju hydraulicznego lub sprężonego powietrza, czyli pneumatycznie.
  • zawory termostatyczne, umożliwiające stałe utrzymanie danej temperatury. Jest to możliwe dzięki głowicom termostatycznym występującym razem z nimi. W dzisiejszych czasach ten rodzaj zaworów jest bardzo często wybierany i montowany w prawie wszystkich grzejnikach. Powoduje to mniejsze zużycie energii oraz większe oszczędności finansowe.

Wyżej opisany podział zaworów grzejnikowych nie jest jedynym. Różnią się one również figurą korpusu oraz typem instalacji, w której mają być zamontowane.

Wybór zaworów do kaloryferów jest bardzo duży. Elementy te należy odpowiednio dobrać, aby grzejniki działały w prawidłowy sposób. W razie wątpliwości warto zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty.