20 listopada 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje i zastosowanie zawiasów meblowych

Jednym z najważniejszych, a jednocześnie najczęściej niedocenianych elementów mebli są zawiasy. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania mebli konieczne jest prawidłowe dobranie zawiasów meblowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych, ciężkich frontów. Obecnie szeroki asortyment sklepów pozwala na idealne dopasowanie zawiasu do każdego rodzaju mebla. Nie należy zapominać, że do zamontowania każdego zawiasu konieczny jest prowadnik, który dostępny jest w różnej wysokości.

Położenie drzwi szafek

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiednich zawiasów jest określenie rodzaju materiału z jakiego wykonany jest mebel. Istotna jest również grubość drzwi. Na rynku znajdziemy zawiasy przeznaczone do drzwi drewnianych, wykonanych z płyty wiórowej, z ramką aluminiową, ramką drewnianą lub do drzwi szklanych. Ważnym kryterium jest również rodzaj położenia drzwi, dlatego można wyróżnić zawiasy do drzwi nakładanych, bliźniaczych, wypuszczanych składanych i do szafki narożnej. W przypadku nakładanych drzwi szafki położne są na zewnątrz korpusu. Bliźniacze nakłada się na przegrodę środkową, dwoje drzwi położonych jest na zewnątrz korpusu mebla, opierając się o jego przegrodę środkową. Kiedy mówimy o wpuszczanych drzwi położone są wewnątrz, pomiędzy ścianami bocznymi. Zawiasy do szafki narożnej stosuje się podwójnie, przy czym jeden o kącie rozwarcia od 165 do 175 stopni, a drugi uzupełniający.

Zawiasy z cichym domykiem

Producenci w dbałości o wygodę i funkcjonalność używania szafek coraz częściej wprowadzają dodatkowe funkcje dotyczące stosowania, montażu i demontażu zawiasów. Jedną z najciekawszych innowacji jest funkcja cichego i delikatnego domyku. Wyhamowuje ona drzwi zamykane z rozmachem. Dzięki takiemu systemowi, nawet bardzo energicznie zamykane drzwi nie uderzą o korpus szafki.