rolety
16 maja 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje i zastosowanie rolet okiennych

W domu i mieszkaniu, w biurach, w sklepach i punktach usługowych – we wszystkich tych miejscach możemy spotkać różnego rodzaju rolety, od klasyczny rolet zwijanych do efektownych plis i verticali. Obecnie stanowią one nie tylko zabezpieczenie przed zbyt intensywnym światłem słonecznym i wzrokiem osób niepożądanych – wykonane z odpowiednich materiałów rolety są w stanie skutecznie izolować pomieszczenia od napływającego z zewnątrz ciepła, a ponadto są ważnym elementem wystroju wnętrza.

Rolety wolnowiszące

Nazywane również roletami klasycznymi lub mini roletami, do dziś są najpopularniejszym rodzajem rolet. Rolety klasyczne najczęściej wykorzystywane są do zasłaniania całych wnęk okiennych o dużych rozmiarach lub o nietypowym kształcie. Zazwyczaj montuje się je za pomocą śrub do ścian lub sufitu nad wnęką, chociaż możliwe jest również umocowanie ich do ramy okiennej. Rolety mini – zasadniczą różnicę stanowi fakt, że zasłaniają one jedynie pojedyncze szyby, a nie całe okna. Ponadto dzięki specjalnym haczykom można je zawiesić na ramie okiennej bez konieczności wiercenia dziur.

Rolety w kasetach

Rolety tego rodzaju wyposażone są w prowadnice, umocowane wzdłuż ramy okiennej – ich zadaniem jest utrzymywanie tkaniny rolety podczas zwijania i rozwijania. Rozwiązanie to pozwala uniknąć bocznych prześwitów między ramą a roletą, nawet w sytuacji kiedy okno jest uchylone u góry, a także eliminuje łopotanie rolety przy przeciągach. Kasety mogą być wykonywane z PCV oraz aluminium, dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych.

Plisy

Plisy zdobywają coraz większą popularność. Jest to zasługą bardzo ciekawej estetyki (przy opuszczeniu rolety możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty świetlne w pomieszczeniu) oraz wysokiej praktyczności – rolet tego rodzaju mogą zostać bowiem wykorzystane do przysłaniania okien o niemal dowolnym kształcie, w tym koła, trójkąta czy trapezu.

Verticale

Spotkać je można przede wszystkich w biurach, nazywane są również roletami lub żaluzjami pionowymi. Składają się z pasów sztywnego materiału, tzw. lameli, zamontowanych na prowadnicy znajdujące się we wnęce okiennej lub pod sufitem i połączonych za sobą za pomocą sznura. Verticale składają się na boki, podobnie jak zasłony, położenie lameli można zmieniać w celu ograniczenia ilości światła w pomieszczeniu

Szeroki wybór rolet znajdziemy w ofercie producenta, firmy Franc Gardiner.