zaslepki do parapetow konce parapet
27 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje zaślepek do parapetów

Parapety są ważnym elementem wyposażenia każdego domu. Przede wszystkim pełnią one funkcję dekoracyjną – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Dodatkowo jest to niezwykle praktyczne miejsce, gdzie można z łatwością ustawić np. kwiaty. Podczas wyboru konkretnego modelu, warto zadbać także o zastosowanie dodatkowych akcesoriów, wśród których bardzo ważne są specjalne zaślepki.

Akcesoria wykończeniowe do parapetów – rodzaje dostępne na rynku

Jednymi z najczęściej stosowanych parapetów są te wykonane z tworzywa PVC. Docięte na wymiar, pozostają bez odpowiedniego zakończenia na swoich krawędziach. Przekrój parapetu najczęściej przypomina układ komórkowy, który podatny jest na zbieranie się w nim zanieczyszczeń z otoczenia oraz gromadzenia się wilgoci. Brak wykończenia w tym przypadku wpływa nie tylko na wytrzymałość, ale również na estetykę parapetów. W tym celu wykorzystywane są trzy jego rodzaje elementów dodatkowych:

  • zaślepki,

  • łączniki,

  • nakładki do parapetów.

Po co stosuje się elementy wykończeniowe parapetów?

W celu zamaskowania bocznych niedoskonałości w parapetach stosuje się specjalne zaślepki. Dopasowywane są one kolorystycznie do każdego elementu, aby móc tworzyć razem spójną całość. W zależności od umiejscowienia w parapetach wewnętrznych lub zewnętrznych elementy te powinny cechować się odpowiednimi parametrami. Dla przykładu, zaślepki używane na zewnątrz obiektu powinny być odporne przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV oraz różnice temperatur

– tłumaczy specjalista z firmy .P.H.U. MAJA.

Łączniki pozwalają na idealne połączenie ze sobą w jedną całość kilku parapetów – jest to szczególnie istotne przy ich dużej i niestandardowej rozpiętości. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu kolorystycznemu łączenie jest bardzo estetyczne i pozostaje praktycznie niewidoczne. Parapety są w ten sposób skutecznie zabezpieczone przed dostawaniem się wody, która szczególnie zimą – ze względu zamarzanie i rozmarzanie – mogłaby powodować znaczne uszkodzenia.

Nakładki to natomiast tani i szybki sposób na odświeżenie wyglądu całego parapetu. Po wielu latach można zauważyć pewne zmiany, które zazwyczaj nie prezentują się zbyt estetycznie. Oczywiście można wymienić cały parapet, jednak generuje to spore koszty. Znacznie lepszym sposobem jest zastosowanie odpowiedniej nakładki, która zupełnie go odmieni. Rozwiązanie to jest idealne zarówno w przypadku wewnętrznych, jak i zewnętrznych parapetów. Mnogość dostępnych kolorów oraz faktur pozwala na zupełną odmianę, a co najważniejsze bardzo niskim kosztem.

Estetyczne i trwałe wykończenie parapetów

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju zaślepek oraz łączników maskujących można bardzo estetycznie wykończyć każdy rodzaj parapetu. Jest to również zabezpieczenie przed różnymi zagrożeniami: kurzem, czy wodą, które mogłyby dostać się do środka. Duży wybór elementów wykończeniowych dostępnych na rynku sprawia, że można bez problemu dopasować je do indywidualnych potrzeb i wyglądu budynku.