zaluzje-zewnetrzne
19 czerwca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje żaluzji i ich zastosowanie

Żaluzje to jedno z kilku rozwiązań, wykorzystywanych w celu ograniczenia ilości światła słonecznego w pomieszczeniach, redukcji nagrzewania się wnętrz oraz ochrony prywatności domowników i osób korzystających z budynku. Ich rynek jest bardzo obszerny, znajdziemy na nim różne rodzaje produktów, różniących się między sobą technologią i zastosowaniami.

Żaluzje wewnętrzne

To najbardziej zróżnicowana grupa żaluzji. Najpowszechniej spotykane to żaluzje poziome, jednak coraz większą popularnością – szczególnie w biurach i innych lokalach użytkowych – cieszą się również żaluzje pionowe, tak zwane verticale. Wykonywane są one lamelek, czyli pasów z usztywnionej tkaniny bądź PCV, połączonych ze sobą za pomocą sznurka. Szerokość lameli wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów, długość zaś może wynosić od kilkudziesięcy do kilkuset centymetrów.

Żaluzje zewnętrzne

Inaczej nazywane również żaluzjami fasadowymi.

Stosowane są nie tylko w celu ograniczania ilości światła słonecznego, ale również chronienia szklanej powierzchni okna przed włamaniem, aktami wandalizmu czy niesprzyjającymi warunkami pogodowymi – wyjaśnia specjalista firmy Doran.

Do wykonania tego typu żaluzji stosuje się zazwyczaj tak wytrzymałe tworzywa jak stal nierdzewna czy aluminium. Do otwierania i zamykania używa się mechanizmów ręcznych lub napędów elektrycznych.

Z czego robi się żaluzje poziome?

Najpopularniejsze ze wszystkich rodzajów żaluzji – czyli żaluzje poziome – mogą być wykonywane z najróżniejszych tworzyw. Od rodzaju materiału w dużej mierze zależą właściwości gotowego produktu.

  • Drewno – żaluzje drewniane świetnie komponują się z drewnianymi lub skórzanymi meblami, szczególnie w domach urządzonych w stylu kolonialnym lub rustykalnym. Ich istotną wadą jest dość wysoka waga, sprawiająca, że nie nadają się one do montażu na dużych oknach.
  • Bambus – alternatywne rozwiązanie dla drewna. Bambus jest dużo lżejszy niż drewno, a przy tym odporny na działanie wilgoci, dlatego można go powiesić nawet w łazience.
  • Aluminium – to bardzo trwały, odporny na niekorzystne warunki środowiskowe, a przy tym lekki materiał. Żaluzje z niego wykonane odbijają duże ilości światła, dzięki temu skutecznie zabezpieczają pokój przed nagrzewaniem. Z drugiej strony są one bardzo drogie.
  • PCV – czyli polichlorek winylu to popularne tworzywo w branży wystroju wnętrz. Jest tak samo lekkie i trwałe jak aluminium, ale dużo odeń tańsze. Do jego najistotniejszych wad należy między innymi skłonność do odkształcania się pod wpływem ciepła oraz mało estetyczny wygląd.