parapet
19 października 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje zakończeń do parapetów

Parapety są estetycznym wykończeniem otworu okiennego. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, nie stanowią jedynie najlepszego miejsca na doniczki z kwiatami. Spełniają dużo ważniejsze funkcje, pośród których wymienić należy ochronę okna przed uszkodzeniami. Zarówno do parapetów wewnętrznych, jak i do parapetów zewnętrznych, stosuje się specjalne zakończenia. Jakie są rodzaje zakończeń do parapetów? 

Zakończenia do parapetów wewnętrznych

Zacznijmy od zakończeń do parapetów wewnętrznych. Estetyczne boczki parapetowe mają niewątpliwy wpływ na wygląd parapetu. Mogą występować w różnych rozmiarach i kształtach i są dopasowane do różnego rodzaju podokienników. W domach jednorodzinnych najczęściej spotykamy się z parapetami komorowymi i takie również zaślepki znajdziemy w firmie Maja z Częstochowy. Oferuje ona szeroki wachlarz produktów w przystępnych cenach, a najlepszą rekomendację jej usług stanowią pozytywne opinie klientów!

Zakończenia do parapetów wewnętrznych można montować bez względu na rodzaj okna. Czy będą to okna drewniane, czy okna z PCV, idealnie się z nimi współgrają, ponieważ to elementy uniwersalne w zastosowaniu. Zaślepki są wykonane z wysokiej jakości materiałów, dlatego nie blakną i cały czas zachowują idealny wygląd.

Zakończenia do parapetów zewnętrznych

Zakończenia do parapetów zewnętrznych także cechują się najwyższą jakością wykonania. Pełnią funkcje estetyczne i praktyczne, zabezpieczając parapet. Dopasowują się do każdego jego rodzaju. Świetnie komponują się z parapetami typu soft line o zaokrąglonych profilach. Podobnie jak one, mają opływową linię.

Zakończenia do parapetów zewnętrznych nadają się też do parapetów tłoczonych. Możemy być pewni, że będą odpowiednie do wykończenia naszych otworów okiennych. Należy ddać, że ważną funkcją boczków do parapetów jest usprawnienie odprowadzania wody, co nabiera szczególnego znaczenia w trakcie silnych deszczy.

Zakończenia do parapetów a ich funkcje

Zakończenia do parapetów wewnętrznych są elementem wykończeniowym parapetów, dlatego decydują o ich wyglądzie. Chociaż to drobny szczegół, czasami właśnie takie subtelne detale stanowią wisienkę na torcie. Nie powinniśmy o nich zapominać, jeżeli chcemy, aby całość wyglądała idealnie. Szczególnie, że parapety pełnią głównie funkcję dekoracyjną, ale jak już wspomnieliśmy – zapewnienie walorów estetycznych nie jest jedyną rolą parapetów.

Parapety mają znacznie poważniejsze zadanie, ponieważ poza ochroną okien przed uszkodzeniami, również je podtrzymują. Parapety zewnętrzne dodatkowo odprowadzają wodę deszczową poza ramę okna oraz elewację budynku.