26 kwietnia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje wkładów kominowych

W całej instalacji dymowej to właśnie wkład kominowy wystawiony jest na bezpośredni kontakt i oddziaływanie spalin. Dla sprawnego i bezpiecznego spalania ważna jest zatem jakość wkładu, przekładająca się na jego drożność i trwałość. Niemożliwe jest jednak wskazanie jednego rozwiązania, które sprawdzi się w każdej instalacji.

Wybór właściwego rodzaju wkładu kominowego należy uzależnić od rodzaju wykorzystywanego paliwa – wyjaśnia nasz rozmówca z F.H.U. ITEK Polska. Podstawowy podział wkładów kominowych wyróżnia wkłady kwasoodporne i żaroodporne.

Kwasoodporne wkłady kominowe

Wkłady kominowe ze stali kwasoodpornej przeznaczone są do kominów odprowadzających wilgotne spaliny z kotłów, które opalane są olejem lub gazem.

Podczas spalania paliw płynnych oraz gazowych wytwarzany jest specyficzny rodzaj spalin niskotemperaturowych. Tego rodzaju mokre i kwaśne spaliny mają mocne działanie korozyjne, dlatego konieczne jest tutaj sięgnięcie po wkład wykonany z materiału o podwyższonej odporności na takie warunki.

Żaroodporne wkłady kominowe

Do odprowadzania spalin z tradycyjnych kotłów opalanych węglem i innymi paliwami stałymi (np. paliwa ekologiczne, drewno) konieczne jest stosowanie żaroodpornych wkładów kominowych.

Produktem spalania paliw stałych są spaliny wysokotemperaturowe. W takim wypadku komin narażony jest nie tylko na korozyjne oddziaływanie gazów, ale także ekstremalnie wysokie temperatury. Dodatkowym zagrożeniem jest tutaj ewentualność pożaru sadzy gromadzącej się na ścianach przewodu.

W przypadku żaroodpornych wkładów kominowych, należy zwracać uwagę na typ stali, jej wytrzymałość temperaturową (może być różna, nie powinna być niższa niż 550oC) oraz grubość blachy, z której wykonany jest wkład.

Wkłady kominowe TURBO

Nowoczesne kotły, np. kotły kondensacyjne i urządzenia z zamkniętą komorą spalania, niekiedy wymagają specjalnych wkładów kominowych TURBO. Wykonywane są one ze stali, ale także z tworzyw sztucznych.