Wkłady kominkowe
6 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje wkładów kominkowych

Kominek może stanowić piękną ozdobę domu, pod warunkiem, że instalacja wykonana jest przez autoryzowanego montażystę. Duży wybór rozwiązań pozwala na dopasowanie odpowiedniego kominka do rodzaju pomieszczenia oraz wystroju wnętrza, a nowoczesna konstrukcja wkładów kominkowych sprawia, że używanie paleniska jest wygodne i łatwe. Przed instalacją kominka warto zorientować się jednak w urzędzie lokalnym, czy jego użytkowanie jest dopuszczalne w danej okolicy.

Jak można wykorzystać kominek?

Wiele osób decyduje się na budowę kominka w swoim domu. Przemawiają za tym przede wszystkim względy estetyczne, ponieważ takie palenisko wprowadza przytulny nastrój. Istotne są także kwestie praktyczne. Kominkiem można również ogrzewać wnętrze,szczególnie gdy nastąpi brak zasilania w energię elektryczną, jeśli zostanie on wyposażony w odpowiednią instalację lub podłączony do istniejącego systemu centralnego ogrzewania. W przypadku tego ostatniego niestety zawsze musi być wykonane awaryjne zasilanie energetyczne.

Z czego składa się kominek?

Dawniej kominki miały formę tradycyjnego paleniska, które było otwarte na pomieszczenie. Takie rozwiązanie miało pewne mankamenty, takie jak duża szybkość spalania oraz obecność zanieczyszczeń, które mogły rozprzestrzeniać się wokół paleniska. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Madar Kominki ze Starogardu Gdańskiego, obecnie użytkownicy najczęściej wybierają łatwe w eksploatacji wkłady kominkowe. Ich zastosowanie zapobiega zaprószeniu ognia w pomieszczeniu oraz pozwala na kontrolowanie szybkości spalania drewna, a także większą sprawność w odzyskaniu ciepła.

Jednym z głównych elementów wkładu kominkowego jest korpus wykonany z żeliwa lub wysokogatunkowej stali i przeszklone drzwiczki wykonane z odpornej na działanie wysokich temperatur ceramiki. Drzwiczki umożliwiają nam podglądanie palącego się drewna, dostęp do paleniska i dokładanie do niego drewna. Obecnie stosuje się technologie odpychające cząsteczki sadzy od szyby, które zapobiegają jej brudzeniu się.

Wkład kominkowy jest wyposażony w regulator dopływu powietrza, przy pomocy którego można kontrolować szybkość spalania drewna. Regulatorami steruje się przy użyciu uchwytów, które powinny być wykonane z materiału nienagrzewającego się.

Innym elementem każdego kominka jest popielnik, w jakim zbierają się pozostałości po spalaniu. Popiół spada do popielnika przez otwory w ruszcie i stamtąd może być usuwany. Obecnie wielu producentów wprowadza do oferty wkłady kominkowe bez rusztu, tzw. bezrusztowe, które są bardziej szczelne i łatwiejsze do czyszczenia.

Rodzaje wkładów kominkowych

Wkłady są wykonywane ze stali lub z żeliwa. To, co istotne z punktu widzenia użytkownika, to również kształt kominka i liczba szyb, przez które można oglądać ogień. Pod tym względem wkłady kominkowe można podzielić na jednostronne, dwustronne (vis-à-vis), narożne i wieloszybowe (3- i 4-szybowe). Ostatni rodzaj staje się coraz bardziej popularny i jest często wybierany do przestronnych salonów w domach jednorodzinnych.

Osoby, które są zainteresowane podłączeniem kominka do instalacji ogrzewającej budynek, powinny zwrócić uwagę na urządzenia z płaszczem wodnym. Te żeliwne i stalowe paleniska, wyposażone w wymiennik wodny, pozwalają na podpięcie ich do systemu centralnego ogrzewania.