9 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje wkładów kominkowych

Kominek w domu może pełnić różne funkcje. W dzisiejszych czasach głównie stanowi on element dekoracyjny i rekreacyjny – trudno znaleźć kogoś, kto nie lubi od czasu do czasu usiąść przed rozpalonym kominkiem z książką, lampką wina czy kubkiem czegoś ciepłego. Ale kominek może również zostać wykorzystany jako tanie, dodatkowe źródło ciepła do ogrzewania domu. Jego zastosowanie w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanego wkładu.

Wkłady powietrze

Tego typu wkłady cieszą się największą popularnością. Zasilane drewnem kominki pozwalają uzyskać duże ilości ciepła przy niewielkich kosztach. Wytworzona energia dzięki systemowi dystrybucji gorącego powietrza (DGP) może zostać skierowana do innych pomieszczeń w budynku – dzięki temu kominek staje się uzupełniającym źródłem ciepła. Systemy DGP mogą działać na dwa sposoby – z przepływem powietrza grawitacyjnym bądź wymuszonym. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze i nie wymaga zasilenia energią elektryczną, jednak nie jest zbyt wydaje – ciepło może być transportowane na odległość zaledwie kilku metrów od kominka. DGP z przepływem wymuszonym posiadają wentylatory, który pozwalają dostarczyć ogrzane powietrze do nawet odległych pomieszczeń w budynku. Wykonanie takiego systemu jest droższe, ponadto wymaga on zasilenia energią elektryczną. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, należy pamiętać, że ciepło wytwarzane jest wyłącznie kiedy we wkładzie pali się ogień. Dlatego musimy cały czas kontrolować pracę kominka, dokładać drewna i regulować przepływ powietrza. W momencie wygaszenia ognia kominek przestaje dostarczać ciepło.

Wkłady z płaszczem wodnym

Płaszcz wodny to wykonania z metalowych rur instalacja, wewnątrz której krąży woda. Takie rozwiązanie pozwala znacząco poszerzyć funkcjonalność kominka. Dzięki niemu może on zostać wykorzystany nie tylko do wytworzenia gorącego powietrza, które dogrzewa wnętrza, ale również do ogrzewania wody użytkowej oraz wsparcia centralnego ogrzewania w domostwie. Generalnie koszt wykonania instalacji, która połączy wkład kominkowy z płaszczem wodny z główną instalacją grzewczą domu jest dość wysoki, jednak oszczędności, które możemy dzięki takiej inwestycji poczynić są warte uwagi. Drewno jest bowiem paliwem tańszym, niż węgiel czy gaz.

Inne wkłady

Poza opisanymi wyżej, na rynku znajdziemy również kilka innych rozwiązań, takich jak kominki elektryczne czy biokominki.

Nie są one tak wydajne, nie posłużą nam raczej do dogrzania pomieszczeń w sezonie zimowym – mówi przedstawiciel firmy Airhot –  Z drugiej strony mają również sporo zalet. Przede wszystkim są prostsze w użytkowaniu, nie wymagają od nas dokładania paliwa, kontrolowania ognia oraz oczyszczania wnętrza wkładu z popiołu, bo po prostu go nie wytwarzają. Są również tańsze i możemy je bez problemu stosować wszędzie tam, gdzie nie można postawić tradycyjnego kominka. Stanowią świetną alternatywę dla osób, które lubią relaksować się przy ogniu ale bez większych zobowiązań.