21 sierpnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje szyb stosowanych w oknach

Tematyka szyb stosowanych w oknach wydaje się bardzo prosta – w końcu gdy zerkamy na nie i porównujemy ze sobą, zwykle nie widzimy wielkich różnic. Jest jednak inaczej, ponieważ klasyfikacja szyb jest dość zawiła – możemy je kategoryzować na wiele sposobów. Jedne mogą bardziej chronić naszą przestrzeń przed utratą ciepła w sezonie zimowym i przed nadmiernym nagrzewaniem latem, inne z kolei chronią nas przed niepożądanymi dźwiękami, które docierają z zewnątrz budynku. Do okien w niektórych obiektach wykorzystuje się szkło hartowane, bezpieczne, a nawet pancerne, a w innych wystarczą szyby określane jako zwykłe. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej szybom ciepłochronnym i dźwiękochłonnym.

Szyby o odpowiedniej termoizolacyjności – ważny element każdego okna

Gdy producent wybiera szyby do okien, zwraca szczególną uwagę na ich termoizolacyjność. Zależy nam na komforcie technicznym użytkowanych pomieszczań w każdym sezonie. Na termoizolacyjność okien ma też oczywiście właściwy montaż szyb w ramie. W przypadku szyb zespolonych ciepło jest tracone przez ruch gazów między taflami, co jest zależne od rodzaju użytego gazu, a tym samym jego gęstości i współczynnika przewodzenia ciepła. Ciepło tracone jest także przez radiację – gdy wewnątrz budynku jest cieplej, fala elektromagnetyczna jest wypromieniowywana na zewnątrz. Trzeba przy tym pamiętać, że strata ciepła (lub przegrzanie pomieszczenia w sezonie letnim) jest też zależna od położenia okna. Im położenie okna jest bliższe poziomu, tym wyższy będzie współczynnik przenikania ciepła, co jest dla nas niekorzystne.

Szyby, które ochronią nas przed hałasem

Jak mówi nam przedstawiciel producenta okien Medrus z Warszawy, klientów coraz częściej interesują okna, które chronią nas przed hałasem. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, którzy szukają rozwiązań do swoich mieszkań i domów, jak i firm poszukujących odpowiednich okien do biur, punktów usługowych, sklepów, czy nawet zakładów, w których nie pracują głośne maszyny, a hałas z zewnątrz jest uciążliwy. Co prawda autostrady i drogi ekspresowe są izolowane panelami akustycznymi w miejscach, gdzie znajdują się obiekty zamieszkania, jednak hałas dociera do nas nie tylko z ich strony. W końcu nie izoluje się kolejowych i tramwajowych torowisk, a na drogach miejskich również powstaje przecież hałas. Dlatego właśnie szyby dźwiękochłonne bardzo szybko zyskują na popularności. Ciche okno składa się z odpowiednich szyb i profilu, przy tym warto zaznaczyć, że wcale nie musimy za nie przepłacać. Jeśli więc wybieramy okna, przeglądajmy oferty uważnie i dopytajmy, czy produkt na pewno spełni nasze oczekiwania. Bo dobre szyby mogą charakteryzować się czymś więcej niż tylko nieskazitelnym wyglądem i wytrzymałością.