6 stycznia 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje sprzętu pasiecznego

Praca pszczelarza jest bardzo wymagająca. Dbanie o ule wiąże się również z zakupem odpowiedniego sprzętu pasiecznego wykorzystywanego w pracowniach pasiecznych. Z czego się składa i gdzie można go dostać?

Odzież pasieczna

Podczas pracy na pasiece pszczelarz jest narażony na użądlenia, dlatego w pierwszej kolejności powinien zaopatrzyć się w odpowiednią odzież pasieczną, na którą składa się płaszcz roboczy lub kombinezon z siatką na głowie. Powinien on być zapinany pod szyją i posiadać rękawy zaopatrzone w mankiety, które przylegają do przegubów rąk. Ponadto lepiej, żeby był używany wyłącznie w pracy, ponieważ pszczoły są bardzo wrażliwe na obce zapachy.

Podkurzacze i paliwo

Ważnym elementem sprzętu pasiecznego jest podkurzacz służący do uśmierzania podrażnionych pszczół. Składa się on z paleniska z kominkiem oraz mieszka i dzięki niemu można przeprowadzać prace ulowe bez zagrożenia ze strony pszczół. Do rozpalenia podkurzacza potrzebne jest odpowiednie paliwo – w tym celu można wykorzystać suche i spróchniałe drewno, hubę drzewną lub słomę. Działa on jak czajnik, który wypuszcza gęsty dym. Wystarczy umieścić na dnie pojemnika rozpałkę oraz paliwo, podpalić, poczekać na dym i zamknąć pokrywę.

Pozostały sprzęt pasieczny

Do czyszczenia ścian oraz dna ula służą skrobaczki oraz zmiotki. Do pracy z ramkami używa się przegonek i noży pasiecznych, a wszystkie te produkty można rozłożyć na specjalnym stołku pasiecznym. W pracy pszczelarza pomocne są również takie akcesoria, jak: druty do ramek, odstępniki, odsklepiacze, zasuwki, a także sita pasieczna, które można u nas zamówić – zauważa właścicielka sklepu internetowego El-Decor oferującego m.in. materiały z metali nieżelaznych, w tym szeroko wykorzystywany przez pszczelarzy sprzęt pasieczny.