16 stycznia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje sekatorów ogrodowych

Sekator to jedno z podstawowych narzędzi każdego ogrodnika. Można go używać do zbierania warzyw czy kwiatów. Na pewno przyda się do przycinania krzewów. Nie poradzimy sobie bez niego przy przycinaniu drzew. Warto zadbać, aby był dobrej jakości. Ułatwi to nam pracę, ale też zapobiegnie niepotrzebnemu okaleczaniu roślin przez niesprawne czy nieostre narzędzia.

Chcąc wybrać idealny sekator do naszych potrzeb, zapewne spotkamy się z wieloma różnymi rodzajami tego narzędzia. Poznanie sposobów ich podziału może okazać się bardzo pomocne.
Jednym ze sposobów podziału sekatorów jest ten według konstrukcji mechanizmu tnącego. Rozróżniamy wtedy:

  • sekatory nożycowe – dwuostrzowe, tnące podobnie jak nożyce, jedno ostrze jest zwykle lekko zagięte. Ten rodzaj sekatora znakomicie nadaje się do cięcia młodych, cienkich pędów
  • sekatory kowadełkowe – jednoostrzowe, składają się z jednego ostrza tnącego oraz grubszego metalowego elementu, do której dociskane jest ostrze. Nie wymaga tyle siły przy cięciu co sekator nożycowy, więc stosuje się go do cięcia starszych, zdrewniałych pędów.

W sklepie internetowym Dom-Ogród-Hobby spytaliśmy, na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając sekator dla siebie.

Dowiedzieliśmy się, że: Podczas poszukiwań idealnego sekatora ogrodniczego lub sadowniczego warto zwrócić uwagę na maksymalną średnicę, którą będzie on w stanie przyciąć.

Sprawdzamy zatem jak wygląda podział sekatorów ze względu na średnicę, jaką mogą przeciąć:
Sekatory jednoręczne – są krótkie i służą do cięcia cienkich pędów o średnicy 15–30 mm, będą idealne do cięcia kwiatów oraz cienkich, młodych gałązek krzewów i drzew. Warto zwrócić uwagę, że występują w opcjach prawo i leworęcznych.
Sekatory dwuręczne – służą do cięcia grubszych gałęzi (do 50 mm średnicy), operujemy nimi, trzymając ramiona sekatora w obu rękach, co daje też lepszą dźwignię i większą siłę nacisku
Sekatory tyczkowe – przeznaczone do cięcia gałęzi (do 40 mm średnicy), wyposażone w teleskopowy wysięgnik, dzięki któremu możliwe jest cięcie gałęzi znajdujących się na dużej wysokości bez konieczności użycia drabiny. Operujemy nimi za pomocą zwisającej linki. Jej pociągnięcie zaciska ostrza sekatora.

Niezależnie od tego, jaki sekator wybraliśmy do naszych prac ogrodniczych, powinniśmy o niego dbać, aby jak najdłużej nam służył. Przede wszystkim po wszelkich pracach powinien być umyty , wyczyszczony i osuszony. Na okres zimowy można go zabezpieczać, smarując ostrze olejem roślinnym czy specjalnym środkiem konserwującym metal. Stępione ostrze sekatora należy naostrzyć samodzielnie lub korzystając z serwisu.