rolety-okienne
13 lutego 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje rolet okiennych

Firany i zasłony, które tradycyjnie wieszamy w naszych oknach, często okazują się niezadowalającym rozwiązaniem dekoracyjnym w przypadku nowoczesnych wnętrz. Wiele osób postanawia dlatego zainstalować w swoich oknach rolety – praktyczne, stylowe i minimalistyczne osłony okienne. Jakie typy rolet znajdują się w ofercie sklepów? W jakich warunkach konkretne rodzaje sprawdzą się najlepiej? Jakie mechanizmy i wzory najlepiej wybrać?

Rolety pokojowe

Producenci rolet proponują niemal nieograniczone spektrum barw i wzorów. Rolety wykonywane są w różnych wariantach przepuszczalności światła – mogą rozpraszać światło słoneczne wpadające do naszego mieszkania lub powodować całkowite zaciemnienie pomieszczenia zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Najczęściej wybierane rolety ekranowe cechuje łatwość montażu: mogą zostać przymocowane do sufitu, ścian okiennej wnęki lub ramy okna.

Poza swobodą wyboru miejsca montażu, rolety można zamówić w wersji wolnowiszącej, znajdującej zastosowanie przy dużych powierzchniach szklanych, lub kasetkowej z bocznymi prowadnicami, łańcuszkiem regulującym wysokość i systemem samohamującym – tłumaczy przedstawiciel handlowy sklepu Doran w Poznaniu.

Producenci oferują też specjalne rolety do okien dachowych, które dzięki zastosowaniu mechanizmu sprężynowego nie fałdują się pomimo nachylenia ściany i utrzymują się na dowolnej wysokości. Najnowszym rozwiązaniem wśród rolet pokojowych są natomiast rolety dzień-noc z podwójną warstwą materiału, która pozwala naśladować działanie żaluzji.

Rolety rzymskie, austriackie i zewnętrzne

Wśród różnych rodzajów rolet istnieje również kilka rozwiązań dla pełnych elegancji wnętrz klasycznych. Jednym z nich są sterowane łańcuszkiem rolety rzymskie, które podczas zsuwania zwijają się w równoległe, efektowne fałdy. Do tych rozwiązań należy również roleta austriacka. Ten rodzaj osłony okiennej tworzy tkanina mocowana na aluminiowej szynie, szyta na transparentnych pionowych taśmach, które drapują materiał na całej wysokości rolety.

Nieco inne standardy wiążą się z roletami zewnętrznymi, które montujemy, aby uchronić się nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale również przed włamywaczami i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Rolety te wykonywane są najczęściej z wysokiej jakości profili aluminiowych i podnoszone za pomocą napędu korbowego lub elektrycznego. Rolety zewnętrzne wykonywane są w szerokiej palecie kolorów podstawowych. Jeśli nie chcemy, aby skrzynka rolety była widoczna, możemy zastosować nowoczesną technologię, w której skrzynka jest podstawą dla materiału wykończeniowego budynku.