opryskiwacz
20 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje opryskiwaczy do gospodarstw rolnych

Opryskiwacz to specjalny rodzaj narzędzi, który służy do wykonywania oprysków. Za ich pomocą możliwe jest rozprowadzania środków ochrony roślin lub preparatów zasilających uprawy w gospodarstwach rolnych i sadowniczych. Zasady działania opryskiwaczy hydraulicznych są dość zbliżone. Przede wszystkim znajduje się w nich zbiornik, w którym znajduje się woda z preparatem chemicznym oraz pompa hydrauliczna, która pod ciśnieniem podaje mieszankę do rozpylaczy. Co warto wiedzieć o opryskiwaczach?

Trzy rodzaje opryskiwaczy

Pierwszym rodzajem opryskiwaczy są maszyny samojezdne. To najbardziej zaawansowany rodzaj opryskiwaczy, który funkcjonuje jako osobny pojazd. W większości przypadków wyposażony jest w dwie osie skrętne, własną jednostkę napędową, która porusza maszynę oraz zasila pompy opryskiwaczy. Opryskiwacze samojezdne charakteryzuje niezwykle szczelna kabina, która chroni operatora przed przedostawaniem się oprysku. Najczęściej wykorzystywane są w gospodarstwach wielkoobszarowych lub w ofercie firm, które świadczą usługi dla rolnictwa. Szeroka składana belka robocza pozwala nie tylko na zwiększenie wydajności prac, ale również na transportowanie jej na drogach publicznych.

Drugim rodzajem są opryskiwacze zawieszane. Wykorzystuje się je najczęściej w przypadku gospodarstw o mniejszym areale. Opryskiwacz zawieszany jest na ciągniku rolniczym na TUZ pojazdu. Istnieje wiele modeli opryskiwaczy zawieszanych, które różnią się między sobą szerokością belki. Dostępne są również w sprzedaży części do opryskiwaczy. Starsze modele mają charakterystyczne trójwymiarowe sztywne belki, podczas gdy nowsze modele wykorzystują napęd hydrauliczny do rozkładania i składania belki roboczej. Wybierając odpowiedni opryskiwacz, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji w płaszczyźnie pionowej, dzięki czemu może być stosowany do roślin o różnej wysokości.

Trzecim rodzajem są opryskiwacze ciągane. W tym przypadku narzędzie znajduje się na własnych kołach i doczepiane jest do ciągnika rolniczego. Zależnie od modelu opryskiwacze ciągane wyposażone są w belkę z rozpylaczami lub nie. Wykorzystuje się je przede wszystkim do prowadzenie oprysków płaskich i rzędowych.

Dystrybucją części do narzędzi i maszyn rolniczych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Blaut-rol.

Zakup części do opryskiwaczy

Maszyny i narzędzia rolnicze poddawane są wysokiej eksploatacji i pomimo zwiększonej wytrzymałości ich elementy mogą ulegać uszkodzeniu. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowej części i jej wymienienie w urządzeniu.