Oprawy oświetleniowe
20 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje opraw oświetleniowych

Oświetlenie to bardzo ważny element każdego wnętrza. Pomaga w doświetleniu miejsc, gdzie nie dociera wystarczająca ilość światła słonecznego, umożliwia normalne funkcjonowanie po zmierzchu, a jednocześnie pełni rolę dekoracji i pomaga w budowaniu nastroju i klimatu poszczególnych pomieszczeń. Zastanawiając się nad wyborem lamp do konkretnego zastosowania, możemy korzystać z bardzo wielu możliwości, ponieważ na rynku mamy wiele typów opraw.

Podział opraw oświetleniowych

Oprawy to bardzo szeroka grupa produktów, którą można dzielić na rozmaite kategorie, posługując się jako kryteriami bardzo różnymi cechami – od sposobu, w jaki światło jest kierowane na zewnątrz, aż po konstrukcję czy też użyte źródło światła. Najpraktyczniejszymi podziałami opraw oświetleniowych są jednak sposób montażu i użytkowania oraz miejsce, w którym lampa będzie stosowana.

Dzieląc oprawy według sposobu montażu i użytkowania możemy wyróżnić takie rodzaje jak: lampy sufitowe, kinkiety, lampy podłogowe oraz żyrandole i lampy stołowe.

Lampy sufitowe to dość pojemna kategoria. Znajdziemy tu zarówno lampy wiszące, jak i plafony czy różne systemy szynowe. Ich wspólną cechą jest to, że służą do oświetlenia większej powierzchni – nierzadko nawet całego pomieszczenia.

Kinkiety to przykład oświetlenia punktowego, które najczęściej pozwala na kierowanie strumienia światła w wybranym kierunku, choć są również dostępne kinkiety rozprowadzające światło bardziej równomiernie. W takim przypadku jednak zwykle działają one na mniejszym obszarze. Cechą charakterystyczną kinkietów jest to, że dobrze nadają się do uzyskiwania różnych ciekawych efektów świetlnych, np. podkreślenia wybranych elementów wnętrza.

Lampy podłogowe to typowe oświetlenie strefowe. Najczęściej są używane nie tylko jako element oświetleniowy, lecz służą również budowaniu nastroju i tworzeniu założonego przez projektującego aranżację świetlną klimatu.

Żyrandole są często traktowane po prostu jako oświetlenie sufitowe, jednak w ich przypadku równie istotna jest funkcja dekoracyjna. Co ciekawe pełnią ją w równym stopniu zarówno wtedy, gdy nie są włączone, jak i wówczas kiedy używa się ich jako źródła światła. Zwykle jest to zasługą ich zdecydowanego wygląd i odpowiednio dobranej formy.

Lampy stołowe są zwykle wykorzystywane w dwóch funkcjach – jako źródło światła pomocne przy różnych czynnościach wykonywanych przy biurkach i stolikach, np. pisaniu lub czytaniu oraz jako element dekoracyjny. W tej drugiej roli są często ustawiane na komodach lub stolikach i oświetlają jedynie wybrany obszar.

Podział opraw ze względu na miejsce stosowania

Podział opraw ze względu na miejsce ich stosowania jest dość klarowny. Wyróżniamy oprawy przeznaczone do stosowania na zewnątrz – będą to kinkiety oświetlające określone miejsca lub elewację budynku, lampy przeznaczone do oświetlania podjazdu czy ogrodu, a także różne podświetlenia. Lampy używane wewnątrz to poza wszystkimi rodzajami lamp ogólnego zastosowania takimi jak kinkiety czy żyrandole także oświetlenie funkcyjne – mówi przedstawicielka sklepu internetowego Światło-Cienie. W skład opraw tego typu wchodzi m.in. oświetlenie łazienkowe, kuchenne, oprawy schodowe, a także lampy przeznaczone do montażu w różnych zabudowach – uzupełnia specjalistka.