10 kwietnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Rodzaje okuć do drzwi szklanych

Szkło jest uniwersalne, stylowe i ponadczasowe. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wykorzystuje się ten materiał do produkcji elementów wyposażenia biur, centrów handlowych, a nawet prywatnych mieszkań. Szklane drzwi wyglądają niezwykle nowocześnie – choć wymagają zastosowania innego rodzaju okuć, niż w przypadku drewnianych odpowiedników. Prawidłowo dobrane zawiasy i okucia umożliwią bezpieczne oraz komfortowe korzystanie z drzwi.

Skrzydło drzwiowe wykonane ze szkła zazwyczaj wygląda dość delikatnie. Nie jest to wrażenie do końca właściwe – nowoczesne szkło hartowane, wykorzystywane między innymi do produkcji drzwi jest niezwykle wytrzymałe. Podobnie powinno być w przypadku wyboru odpowiednich okuć do szkła. Stylem powinny nawiązywać do minimalistycznego wyglądu skrzydła, a jednocześnie być na tyle wytrzymałe, by zniosły jego obciążenie oraz wytrzymały codzienną eksploatację.

Zawiasy – niezbędne do montażu

Podstawowym rodzajem okuć, niezbędnym do prawidłowego zamontowania szklanych drzwi są zawiasy. Możliwe jest zamontowanie ich przelotowo, co wiąże się z koniecznością wywiercenia otworów w szkle. Innym sposobem jest zamontowanie zawiasów nieprzelotowo, dobieranych na podstawie grubości szkła. W obydwu przypadkach konieczne jest dobranie zawiasów o odpowiednim udźwigu – szklane drzwi mogą być dosyć ciężkie, a w wyniku niedopasowania ciężaru do możliwości zawiasów drzwi mogą opaść i szorować po podłodze. Pojawia się wówczas problem związany nie tylko z komfortem użytkowania, ale także z możliwością uszkodzenia tafli.

Ze względu na miejsce montażu zawiasy dzielą się również na zewnętrzne oraz wewnętrzne. W przypadku zewnętrznych zawiasów montuje się je na wierzchu framugi lub ościeżnicy, zawiasy wewnętrzne są natomiast schowane. Zawiasy można również montować zarówno od boku, jak i w pionie – wówczas jeden znajduje się tuż przy górnej krawędzi skrzydła drzwiowego, a drugi tuż przy ziemi. Do wyboru mamy również zawiasy z funkcją domykania oraz sprężynowe – umożliwiają one ograniczenie tempa zamykanie lub zablokowanie drzwi, dzięki czemu nie zamkną się samoistnie.

Klamki, gałki i uchwyty

Niezbędnym elementem każdych drzwi są również klamki lub uchwyty, które pozwolą na swobodne otwieranie i zamykanie. Podobnie jak w przypadku zawiasów możliwe jest zamocowanie ich na wylot lub na docisk. W miejscach o szczególnym natężeniu ruchu i narażonych na działanie wody lub wilgoci (na drzwiach zewnętrznych lub kabinach prysznicowych) dobrze sprawdzą się uchwyty wykonane z niekorodującej stali nierdzewnej. Takie okucia będą nie tylko estetycznie się prezentowały, ale również będą wyjątkowo trwałe – znosząc codzienne wielokrotne otwieranie i zamykanie drzwi.

Mocowania punktowe

Do drzwi szklanych przydatne mogą być również mocowania punktowe, które umożliwiają mocowanie szyb. Punkty mocowania umożliwiają trwałe i solidne połączenia szklanych tafli, bez jednoczesnego zaburzania powierzchni niepotrzebnymi elementami. Dzięki temu obciążenie przenoszone jest ze szkła na konstrukcję nośną – to rozwiązanie sprawdzi się więc w miejscach często uczęszczanych, w których ważna jest nie tylko estetyka, ale przede wszystkim wytrzymałość. Szklane drzwi można w ten sposób połączyć ze szklanymi ściankami, co pozwoli nam uzyskać niebanalny i nowoczesny efekt.

Zabezpieczania do szklanych drzwi

W budynkach użyteczności publicznej, biurach czy galeriach handlowych dobrym pomysłem na zabezpieczenie szklanych drzwi są samozamykacze drzwiowe z regulacją prędkości. Dzięki temu drzwi nie będą uderzać z dużą siłą. Innym sposobem na zatrzymanie drzwi w miejscu są odboje – w przypadku drzwi szklanych koniecznie pokryte gumowymi uszczelkami, hamującymi siłę uderzenia oraz niedoprowadzające do uszkodzenia tafli.

Ciekawą alternatywą mogą być również drzwi przesuwne, które nie otworzą się nagle, na przykład podczas przeciągu, a będą wyglądały równie ciekawie, co tradycyjne szklane drzwi. Wówczas do ich montażu konieczne będą systemy przesuwne – podobnie jak w przypadku pozostałych okuć solidne i dobrze wykonane. Szeroki wybór znajdziemy w sklepie Domator – który oferuje okucia zarówno sanitarne, jak i drzwiowe. Duży asortyment umożliwi znalezienie odpowiednich okuć zarówno do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, jak i prywatnych lokali.